Prezydent Senegalu Abdoulaye Wade, ogłosił ambitny plan dotyczący walki przeciwko kryzysowi żywności.
Prezydent Wade, który chce, by jego kraj stał się samowystarczalnym producentem żywności, nazwał inicjatywę "wielką ofensywą dla jedzenia i dostatku"
Celem jest reaktywacja rozkładąjacego się sektora rolniczego tak, aby zapewnić pożywienie dla wszystkich, przede wszystkim przez wzrost produkcji lokalnej. Jednoczesnie celem jest znalezienie rozwiązania dla gwałtownie rosnących cen żywnosci na światowych rynkach, ktore spowodowaly setki zamieszek spowodowanych głodem w zachodniej Afryce, jak i w innych częściach świata.
Według senegalskiego prezydenta organizacja narodów zjednoczonych ds rolnictwa i zywnosci, wykorzystuje trudną sytuację oraz niepewnosc żywieniowa w afryce do osiagniecia wlasnych korzysci. Dlatego Wade wezwał swoich ludzi, by polegali przede wszystkim na własnych wysiłkach i potencjale.
W kraju, gdzie od czasu wywalczenia niepodleglosci importuje sie większość podstawowego jedzenia (ryż), a sektor rolniczy praktycznie nie istnieje, wcielenie w życie planu, może wydawać sie zbyt ambitne.
"Senegal postanowił stawić czoła wyzwaniu i nie tylko wyeliminować ryzyko głodu, ale pójść dalej i produkować z nadwyżką", mówi prezydent, którego celem jest wyprodukowanie jeszcze w tym roku 500.000ton ryżu.
Roczne spożycie ryżu w Senegalu wzrosło do 800.000ton w ciągu roku, z których 80% jest importowana z Azji.