ORF 2016: Kabaka Pyramid

afryka.org Bez kategorii ORF 2016: Kabaka Pyramid

Jeden z najważniejszych artystów jamajskiego ruchu Reggae Revival po raz pierwszy przybywa do Polski ze swoim zespołem. Wysoko oceniany za wyjątkowe połączenie reggae & hip hop oraz świadome teksty, Kabaka Pyramid swoją energią wysadzi ostródzką scenę w powietrze!

Keron “Kabaka Pyramid” Salmon jest wokalistą i producentem pochodzącym z z Kingston. Posiadł wyjątkowy talent łączenia siły, energii i melodii reggae z tekstowym flow hip-hopu. “Kabaka” to “król” po ugandyjsku, a “Pyramid” odnosi się do przetrwałych do dziś piramid Afryki. To obrazuje jego pragnienie zaznaczenia się w długiej historii muzyki i głębokie połączenie z dawną, politeistyczną religią Egipcjan – kemetyzmem.

Kabaka wyraża się na wielu polach – pisze teksty, produkuje utwory, nagrywa siebie i innych artystów, miksuje, edytuje zdjęcia i video oraz gra na gitarze.

Jego pasja do muzyki miała swój początek w młodym wieku, kiedy zaczął śpiewać własne teksty do popularnych hitów i nagrywał je na magnetofon swojej matki. Reggae, głównie za sprawą Petera Tosha i Sizzla Kalonji, zawsze było dla niego potężnym źródłem duchowej inspiracji. W szkolnych czasach pojawił się również hip-hop, a Nas i Common stali się dla niego przykładem sukcesu “świadomej muzyki”. Kabaka jako nastolatek stał się raperem i zdobył uznanie w undergroundzie. Na swoim mixtape “Myspace Invasion” umieścił go znany w świecie DJ Green Lantern. Wydał też dwa własne mixtape’y “The Transition” Vol. 1 i Vol. 2 oraz album z kolaboracjami “Bebble Business”, gdzie był częścią Bebble Team. Te projekty określiły go jako artystę z głębokim duchowym przekazem i wielkim talentem do tekstów i zdecydowanie podniosły poziom jamajskiego hip-hopu. W 2011 roku Kabaka Pyramid wydał swój “Rebel Music” EP – fuzję roots rocka, reggae, dancehallu i hip-hop, dzięki której poznał go świat. Kabaka trafił na 1 miejsce “Billboard Next Big Sound Charts Worldwide”. Kolejny EP “Lead the Way” dał mu tytuł największej muzycznej nadziei 2013 wg. Jamaica Reggae Industry Association. W tym samym roku otrzymał kanadyjską nagrodę Juno za najlepsze nagranie reggae roku, a “Jamaica Gleaner” uznał go za jednego z czterech młodych artystów wartych uwagi czytelników. Single takie jak ”Free from Chains”, “No Capitalist”, “Mi Alright” z Chronixxem, “Never Gonna Be A Slave” oraz popularne teledyski do “Free from Chains”, “Liberal Opposer”, “High and Windy”, “Warrior” z Protoje oraz “World Wide Love” cieszyły się wysoką rotacją na lokalnych i międzynarodowych falach. Od tamtej pory Kabaka intensywnie koncertuje, niosąc swoją “muzykę rebeliantów” na największe sceny reggae na świecie. Ze swoim zespołem Bebble Rockers występował m.in. na Reggae on the River (USA), Sierra Nevada World Music Festival (USA), Rototom Sunsplash (Hiszpania), Musa (Portugalia), SummerJam (Niemcy), Reggae Sundance (Holandia) czy Reggae SunSka Festival (Francja). Na Jamajce pojawił się na tak prestiżowych imprezach jak Rebel Salute, Trench Town Rock czy Dennis Brown Tribute Concert. Dwa razy gościł też w Polsce na sound systemowych występach.

W ostatnim czasie można go usłyszeć w kolaboracji z Protoje na jego albumie “Ancient Future”, na singlach z Tarrusem Riley’em, Addis Pablo czy w ironicznym przekazie do jamajskich polityków “Well Done”, produkowanym przez samego Damiana Jr Gong Marley’a. Trafił też na prestiżową kompilację „Set up Shop Vol. 3”, wydaną przez Ghetto Youth International braci Marley.

Poprzez muzykę reggae i hip-hop Kabaka prowadzi przyszłe generacje w kierunku harmonii i zjednoczenia.

Kabaka Pyramid it is my name

The game it will never be di same

Rebel music I bring di change

So free to get the youths from di chains

“Free from Chains”

Kabaka wystąpi na ORF 2016.

 Dokument bez tytułu