Abecadło Afryki Inaczej: A jak Afryka Inaczej

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Abecadło Afryki Inaczej: A jak Afryka Inaczej

Afryka Inaczej jest nazwą Fundacji „Afryka Inaczej” założonej przez Mamadou Dioufa, Senegalczyka, który od ponad trzech dekad mieszka w Polsce. Początek Fundacji jest związany z funkcjonowaniem projektu internetowego Afryka.org.

Wkrótce pomysł na Afrykę Inaczej nie obejmował wyłącznie obecności w Internecie. Nowa Fundacja, która powstałą w 2008 roku zaczęła realizować pionierskie projekty. Były wśród nich pierwsze kompleksowe badania opinii publicznej na temat postaw społeczeństwa polskiego wobec Afryki i jej mieszkańców, poradniki dla dziennikarzy i nauczycieli o tym, jak mówić o Afryce.

Afryka Inaczej podjęła również działalność badawczą ii wydawniczą. Zespołowi afroentuzjastów i afroentuzjastek udało się przygotować pierwszą w historii monografię poświęconą obecności Afrykanów w Polsce – „Afryka w Warszawie. Dzieje afrykańskiej diaspory nad Wisłą”. To dzięki tej publikacji dowiedzieliśmy się o jedynym afrykańskim uczestniku Powstania Warszawskiego w oddziałach Armii Krajowej, Agbooli Brownie.

Afryka Inaczej promuje szeroko pojętą tematykę afrykańską. Oprócz sprawa Afrykanów w Polsce, mówi o Afryce inaczej, bez stereotypów. Afryka nie oznacza wyłącznie problemów. Ten kontynent ma przyszłość i już wielokrotnie dowiódł, że potrafi zaskoczyć cały świat. Jednak ten pozytywny przekaz jest często pomijany, co ma związek ze specyfiką funkcjonowania mediów. Im bardziej jest coś krwawe, tym lepiej się sprzedaje. Dlatego Afryka Inaczej jest takim antidotum na wyrwane z kontekstu sensacyjne doniesienia.

W maju, który jest miesiącem Afryki, korzystając z pośrednictwa Afryka.org, Afryka Inaczej zaprasza do lektury cyklu Abecadło Afryki Inaczej. Każdego dnia nowe hasło, subiektywnie wybrane przez zespół Afryka.org i Afryki Inaczej.

Już dziś zapraszamy na doroczne obchody Dnia Afryki. W tym roku rezerwujcie czas 29 maja i 2 czerwca. O szczegółach napiszemy po długim weekendzie majowym.

Afryka Inaczej

 Dokument bez tytułu