Wieczór dogoński na Bródnie

afryka.org Kultura Sztuka Wieczór dogoński na Bródnie

„Toguna” to najnowszy projekt Pawła Althamera realizowany na Targówku. Jego współpraca z rzeźbiarzem Youssufem Darą jest konsekwencją wieloletniej fascynacji kulturą Dogonów, afrykańskiego ludu zamieszkującego południowo-środkowe Mali w Afryce Zachodniej.

Integralną częścią nowego bródnowskiego projektu Althamera jest kolejna podróż artysty i jego przyjaciół do Mali, skąd powrócili oni w towarzystwie dogońskiego rzeźbiarza. Althamer wykonywał tam m.in. performance dla Dogonów, wędrując po wioskach w stroju Koziołka Matołka. Cytat z książeczek Makuszyńskiego i Walentowicza: „po szerokim szukać świecie tego, co jest bardzo blisko” mógłby stać się mottem tej wyprawy. Youssouf Dara – autor bródnowskiej toguny jest posłańcem z innego świata, przybywającym ze specjalną misją na Bródno. Jest to wydarzenie równie niezwykłe i paradoksalne, co opisywane w mitologii dogońskiej lądowanie Dogonów na pokładzie kosmicznego statku wśród afrykańskiej sawanny.

14 lipca będziemy mogli spotkać się z artystami, którzy zrealizowali ten projekt. W programie wieczoru m.in. spotkanie z Youssoufem Darą i Pawłem Althamerem, wykład Lucjana Buchalika (etnolog, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach) na temat kosmologii dogońskiej oraz prezentacja dokumentacji ostatniej podróży Althamera do Mali.

Miejsce: Piekarnia „Szwedka”, ul. Rzepichy 3, Warszawa
organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Dzielnica Targówek. Kiedy: 14 lipca 2011, g. 19.

Polecamy!

 Dokument bez tytułu