afryka.org Kultura Film Nzara – Hunger

NZARA: HUNGER to opowieść o świecie napędzanym pustym głodem i zgubnym apetytem. 19 grudnia zaczęła się prapremiera online filmu animowanego w koprodukcji Polski z Zimbabwe.

NZARA:HUNGER to film, który powstał na podstawie mitu z Wielkiego Zimbabwe, o tym, jak Imperium Rozvi próbowało wykraść księżyc z nieba, bo myśleli, że księżyc to talerz. W kraju panuje wielki głód, a księżyc jest kobietą, która wcale nie chce zejść na Ziemię z powodu głodnego Króla, który chce ją zjeść. Sztuka miała premierę w Theatre in the Park, w Harare, Zimbabwe, w październiku 2019 r. Dzień po premierze do teatru zadzwoniła policja i pod groźbą aresztu sztuka została zdjęta ze sceny

  • Ten film przeszedł niesamowitą drogę – od pierwszej inspiracji w jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na ziemi – Wielkim Zimbabwe, późniejsza premiera teatralna w Harare – stolicy Zimbabwe i zakazanie sztuki tuż po niej. Tułaczka przez Stany Zjednoczone, gdzie dobrzy ludzie wsparli to, co wtedy było półtoragodzinnym monodramem; potem grant na wystawienie w RPA od ProHelvetia Johannesburg; potem COVID który sprawił, że grant na teatr stał się grantem na film, potem animatorka-przyjaciółka Justyna Rosa, która zgodziła się na wspólny projekt „na wariata”; potem Teatr Polskiego Radia, który gościł nasze emigranckie głosy w studio, a teraz … film, który będzie na dłuższy czas, film którego nikt nie spali, nie zbanuje, nie zamknie, nie zagłuszy. Film, który mam nadzieję, przypomni nam         wszystkim o pewnej wielkiej zapomnianej prawdzie. W Zimbabwe, w Afryce jest miejsce, gdzie kiedyś, dawno temu, pojawiły się święte lwy z gwiazd i są tam nadal ludzie, którzy pamiętają, jak żyć z tą lwią godnością, mądrością, i mocą. Jest        miejsce, którego architektura jest tajemnicą dla świata Zachodu. Jest miejsce, gdzie ludzie się modlili od dawien dawna i będą modlić się nadal – wyznaje Klara Wojtkowska, autorka sztuki, reżyserka filmu, dyrektorka Teatru Ceremonii ‘Śnienie Mhondoro’ lub ‘Mhondoro Dreams.’ Od paru lat buduje most artystyczno-duchowo-kulturowy pomiędzy Zimbabwe a Polską.

NZARA: HUNGER niesie przesłanie, że człowiek jest wolny i może tworzyć piękno. Nie musi tkwić w zepsuciu i może uwolnić się od uwikłań, w które wplątała go kultura, polityka i instytucjonalna religia. To opowieść przywracająca nadzieję i wiarę w miłość, która nas karmi. Prezent na czas świętowania odradzania się Światła – dodaje Klara Wojtkowska.

NZARA:HUNGER to pełnometrażowy film animowany w języku angielskim i shona (język większości w Zimbabwe) z polskimi napisami. Całość trwa 90 min. Reżyseria, scenariusz, i muzyka: Klara Wojtkowska. W filmie występują, śpiewają i grają: Brian Bareta, Clive „Proverb” Jonga, Joseph Jaysome Marikano, Ashline Mpofu i Klara Wojtkowska; reżyseria obrazu Justyna Rosa i Weronika Rosa; Reżyser dźwięku i wiolonczela: Maciej Kubera; Mamadou Diouf na bębnach; Zespół promocyjny: Magdala Gorbacz, Alban Nyagweta i Natalia Zietara.

Film jest Polsko-Zimbabweańską produkcją Mhondoro Dreams Productions i Influun Studio Animacji, częściowo finansowany z grantu Pro Helvetia Johannesburg (https://prohelvetia.org.za/en/).

Zwiastun filmu

Więcej informacji: www.facebook.com/NZARATheMovie

GDZIE I KIEDY  można obejrzeć film?

Film jest wyświetlany na vimeo.com. Aby dostać link do filmu można kupić bilet przez zrzutkę (https://zrzutka.pl/5skx9y), lub przez paypal (klara.wojtkowska@gmail.com).

RECENZJA:

“Jestem starą kobietą. Moje marzenia są wielkie. W moim łonie niosę wody świata.” – Babcia Księżyc, NZARA

W czasach niepewnych. W czasach pandemii i czasach przebudzenia Kobiet. W czasach kiedy widzimy wyraźniej ubytki w naszym życiu, ubytki w przedziwnie skonstruowanym świecie, który sprzyjaja indywidualizmowi i konsumpcjonizmowi wyjaławiając Ziemię i uderzając w łono Matki Ziemi i łona Kobiet. W czasach fizycznego i mentalnego głodu, kiedy duża część społeczeństwa boryka się z nałogami i uzależnieniami by zapchać pustkę w sobie, by choć na chwilę poczuć ulgę w swoim cierpieniu. W czasach kiedy spotykamy naszą ciemność i tęsknotę za sacrum, za świętością. W czasach kiedy odkrywamy, że świat, w którym żyjemy nie wspiera tych zagubionych, tych którzy nie wiedzą, tych którzy potrzebują pomocy. Nie wspiera również tych którzy są wizjonerami, którzy mają swój pomysł na życie, którzy chcą być wolni i tworzyć. Marginalizuje tych, którzy uzależnieni są od społecznie nieakceptowanych nałogów, ale wychwala inne uzależnienia np. od władzy czy adrenaliny.

W czasach beznadziei i czasach żałoby przychodzą mity, baśnie i pieśni by wyjaśnić nam mądrość płynącą z Wszechświata i od Matki Natury. By przynieść opowieść, która pozwala nam odpamiętać prawdę. Prawdę, którą nosimy w sercach. Prawdę o tym kim jesteśmy i jak nasze światło i nasze talenty mogą wspierać wspólnotę, wspierać świat, wspierać Matkę Ziemię i wspierać naszych przodków.

Film NZARA-HUNGER, jest na podstawie mitu z Wielkiego Zimbabwe o tym, jak imperium Rozvi próbowało ukraść Księżyc. A Księżyc to przecież magiczna kobieta, która ma własne pomysły na życie.

To wyjątkowa opowieść, ktora przychodzi do nas, ludzi Zachodniego świata, by przynieść prawdę. Prawdę o tym, że człowiek nie musi żyć w beznadzei i żałobie, nie musi godzić się na to, jak skonstruowany jest obecny świat. To opowieść o tym, że człowiek jest wolny i może tworzyć piękno. Nie musi tkwić w zepsuciu i może uwolnić się od uwikłań, w które wplątała go kultura, polityka i instytucjonalna religia. To opowieść o wyjątkowym miejscu w Wielkim Zimbabwe, gdzie ludzie modlili się od dawien dawna, gdzie modlą się nadal i modlić będą, by połączyć się ze świętymi lwami z gwiazd. Z lwią energią, mądrością i mocą. To opowieść przywracająca nadzieję. Przywracająca wiarę w miłość, która nas karmi.

 Dokument bez tytułu