Watch Docs 2010: “Życie na ostrym dyżurze”

afryka.org Kultura Film Watch Docs 2010: „Życie na ostrym dyżurze”

Mark Hopkins pytany o jednozdaniowe podsumowanie swojego filmu nazwał go „podróżą w poszukiwaniu granic idealizmu” (A journey that explores the limits of idealism). Ekipa filmowa podąża śladem czworga wolontariuszy organizacji Lekarze bez granic, pracujących w ogarniętych wojną rejonach Konga i Liberii.

Dwóch z nich to nowi – 26-letni australijski doktor wysłany do odległej kliniki gdzieś w buszu i amerykański chirurg, próbujący poradzić sobie z przygniatającą liczbą nagłych przypadków w oddziale ratunkowym stołecznego szpitala. Hopkins portretuje też wyczerpanego weterana, który zbyt wiele już widział i przeszedł, oraz dynamiczną szefową misji, dzielnie starającą się podtrzymać morale i nie pozwolić, by napięcie wymknęło się spod kontroli. To trudne zadanie, zważywszy przemęczenie, nieustanny stres, brak wsparcia i dramatycznie trudne wybory, przed jakimi stają lekarze. Ile jeszcze godzin bez snu uda się wytrzymać, zanim trzeba będzie komuś odmówić pomocy? Nie można pomóc wszystkim – ale jak wybrać tych, których zostawi się na pewną śmierć? Jak dalece można przekraczać granicę między medycyną, jaką poznali w świetnie wyposażonych zachodnich klinikach, a hochsztaplerką, do jakiej muszą się posuwać z braku specjalistycznego zaopatrzenia?

W tym realistycznym obrazie jest miejsce na kłótnie, krew, pot i łzy, dużo alkoholu i papierosów, ale także na śmiech i niewiarygodną wręcz determinację. Lekarze bez granic udzielają rocznie pomocy około dziesięciu milionom pacjentów. Na świecie około trzech miliardów ludzi pozbawionych jest w ogóle dostępu do podstawowej opieki medycznej.

Cecylia Jakubczak

Życie na ostrym dyżurze / Living in Emergency: Stories of Doctors Without Borders
USA, 2008, 93′, reż. Mark N. Hopkins

Film zostanie pokazany w ramach festiwalu Watch Docs 2010 w Warszawie, w dniach 3-12 grudnia 2010.

 Dokument bez tytułu