Wieczory muzyczne Waakam Chill powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Eclectica oraz grupy muzyków, grających w rożnych stylach, a także poetów, bardów i tancerzy. Spotkania te odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w klubie „La Provence” w centrum Dakaru. Ideą i przesłaniem tych wydarzeń jest narastające pragnienie osób naszego pokolenia, aby urzeczywistniać Spotkania Twórcze artystów rożnych narodowości, kultur i wyznań, praktykujących rożne, ale znakomicie współgrające ze sobą formy wyrazu.
Nasz wieczory rozpoczynają projekcje filmów dokumentalnych o muzyce. Na przykład ostatnio pokazaliśmy film o młodym Senegalczyku – Modou Gaye, który gra na melodycznym instrumencie perkusyjnym o nazwie hang. Wspaniały perkusista i człowiek mieszkający w Polsce – Wojtek Pęczek również posiada ten rzadki instrument; oto przykład wspanialej okazji do próby zrealizowania spotkania obu muzyków, w przyszłości, w Polsce lub w Senegalu… Po filmie na małej scenie instalujemy mikrofony – ideą jest „open stage”, program jest bardzo dowolny, pełen niespodzianek. Oczywiście za każdym razem spotyka się ten sam trzon: kilku poetów, muzyków, śpiewających, grających na gitarach, perkusji, instrumentach tradycyjnych np. bolon z Gwinei, flet peulh… Kraje reprezentowane:
Senegal, Mauretania, Gwinea, Polska.
Na spotkaniach słyszy się blues, jazz, poezje śpiewaną, oraz często na koniec wieczoru jam session: wszyscy muzycy zebrani na scenie, we wspólnej improwizacji, zapraszają do tańca
gości – słuchaczy.
Atmosfera, pomimo że jest to bar, jest bardzo intymna, „domowa”. Podczas wieczoru, zarówno muzycy jak goście towarzyszący, wszyscy chętni zaproszeni są na scenę, często ktoś ma ciekawy tekst, do tekstu spontanicznie dołącza męski niski głos i powstaje improwizacja na żywo… tak powstają duety, tercety, piosenki.
Niektórzy spotykają się później poza Waakam Chill aby pracować razem. Waakam Chill jest czymś w rodzaju kolebki artystów, którzy przychodzą do klubu „La Provence”, aby uczestniczyć i wystąpić w czymś jedynym i niepowtarzalnym. Nigdy nie wiadomo jak będzie i kto przyjdzie nowy. Wszystko jest zawsze do odkrycia.
Usłyszeć można osoby śpiewające i mówiące wiersze w językach wolof, peulh oraz językach innych grup etnicznych, a także po polsku i oczywiście po francusku, który jest językiem oficjalnym w Senegalu.
Wieczory Waakam Chill skupiają ludzi, którzy pragną podzielić się swoimi doświadczeniami w swoich własnych dziedzinach, różnych i dopełniających się.
Taka wymiana naszych wizji, pytań o świat, i pragnień naprawdę dodaje skrzydeł…
Marta Szepietowska, Dakar