Od 12. maja do 4. października 2009 roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie prezentowana będzie wystawa czasowa „TINGATINGA. Sztuka. Tanzania. Fenomen”, otwierająca 3. edycję Festiwalu Afrykańskiego. Ekspozycja poświęcona jest oryginalnej, pełnej barw i ekspresji sztuce wywodzącej się ze wschodniej Afryki. Niepowtarzalny styl wziął swoją nazwę od nazwiska Edwarda Saidi Tingatingi, Tanzańczyka, który tworzył na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.
E.S. Tingatinga wywarł ogromny wpływ nie tylko na współczesne malarstwo swojego kraju, ale również na upowszechnienie i ocenę posttradycyjnej afrykańskiej twórczości plastycznej. Jego styl zainspirował wielu naśladowców, którzy najpierw wiernie kopiowali prace Tingatingi, później zaś tworzyli własne kompozycje.
Malarstwo tingatinga cechuje wewnętrzna różnorodność, jednak w jego czterdziestoletniej historii pewne cechy pozostają niezmienne. Są to przede wszystkim nieskrępowana wyobraźnia, prostota i naturalna, a nawet naiwna szczerość artystycznej wypowiedzi. Przedstawienia zwierząt, ludzi i zdarzeń mają wiele cech upodabniających je do dziecięcej wizji świata. Naiwność jest tu jednak świadomym zabiegiem, podobnie jak ekspresja i bogata kolorystyka. Równie świadome jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom widza i zaspokajanie gustów jak najszerszej rzeszy odbiorców.
Obrazy powstawały i wciąż są malowane z myślą o tym, że mają się podobać zarówno miejscowym, jak i turystom oraz kolekcjonerom zainteresowanym sztuką afrykańską. Można powiedzieć, że współczesne tingatinga jest lustrem odbijającym zróżnicowaną osobowość afrykańskiego twórcy, który w sposób radosny, czasem prześmiewczy i krytyczny, prezentuje świat widziany z perspektywy ulicy.
Obecnie głównymi ośrodkami szkół tingatinga są Dar es Salaam, Arusha oraz Zanzibar. Inspirująca historia i ewolucja stylu stworzyła fenomen na skalę światową. Malarstwo Tingatingi, którego początki wywodziły się z rodzinnego warsztatu pod baobabem, przeobraziło się w odrębny i rozpoznawalny trend współczesnej sztuki Tanzanii, tak chętnie eksportowany do Europy, Stanów Zjednoczonych czy Japonii.
Prezentowane na wystawie zorganizowanej w ramach III Festiwalu Afryki w Krakowie obrazy pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz prywatnej kolekcji państwa Ewy i Eugeniusza Rzewuskich.
Informacje praktyczne:
Ekspozycja: Ratusz, pl. Wolnica 1, II piętro
Termin: 12 maja – 4 października 2009 roku
poniedziałek: nieczynne
wtorek – środa: 11.00 – 19.00
czwartek: 11.00 – 21.00
piątek – sobota: 11.00 -19.00
niedziela: 11.00 – 15.00