Świat jest stary, ale przyszłość bierze swój początek w przeszłości

afryka.org Kultura Film Świat jest stary, ale przyszłość bierze swój początek w przeszłości

„Soundiata fils du Mande” – taki tytuł będzie miał film animowany o malijskim bohaterze. Tym bohaterem jest Sundiata Keita, legendarny władca imperium Mali. Głosu użyczy mu znany francuski artysta reggae, pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej, Tiken Jah Fakoly.

105-minutowy film w technice 2D-3D zostanie zrealizowany przez Ousmane Kante. Jego realizacja rozpocznie się jesienią br. Film ma przypominać malijskiej młodzieży o jej korzeniach i kulturze z której się wywodzi.

Sundiata Keita jest jedną z najważniejszych postaci w historii Mali a nawet całej Afryki Zachodniej. Jego życie to połączenie historii i legendy. Grioci od dawna śpiewają o tym władcy, a zwłaszcza o jego początkach:

Dawno temu królem państwa Mali był Nare Maghan Konate. Był juz żonaty i miał jednego syna kiedy pewnego dnia odwiedził go myśliwy przepowiadający przyszłość. Zapowiedział mu, że ożeni się z brzydką kobietą i będzie miał z nią syna, który pewnego dnia zostanie królem. Król Nare zdziwił się tą przepowiednią i właściwie o niej zapomniał. Aż pewnego dnia zjawiło się na jego dworze dwóch myśliwych wraz z brzydką i garbatą kobietą. Król nie zastanawiając się wiele poślubił ją i z tego związku urodził się, według griotów, w 1190 roku Sundiata Keita.

Urodził się kaleką, z zupełnie sparaliżowanymi nogami. Po śmierci ojca on i jego matka byli wciąż poniżani przez przyrodniego brata Sundiaty. W dniu kiedy zostało mu odebrane należne miejsce do tronu przysięga swojej matce: „oto dzień w którym będę chodził”. I tak oto spotyka się ze swoim przeznaczeniem. Jednak nienawiść brata doprowadza do wygnania Sundiaty i jego matki z kraju. Zostaje on myśliwym. Tymczasem Mali zostaje najechane przez króla Soso, który zabija wszystkich potomków króla Nare. Obawia się on teraz tylko Sundiaty, zwłaszcza, że przepowiedziano mu, że zostanie zwyciężony przez bohatera z Mali.

Sundiata przez lata przygotowuje się do ataku na króla Soso. Gdy nadchodzi odpowiedni moment gromadzi wojowników z kilku małych państw i najeżdża Soso. Król Soso zostaje zgładzony. Sundiata tymczasem jednoczy wszystkie przyjazne mu małe państwa w jedno Imperium Mali, którego stolicę umiejscawia w Niani, swoim miejscu urodzenia. Nazywa się Mansa, król królów, który to przydomek będzie obowiązywał kolejnych władców Mali.

Tyle legenda.

Jego imperium w czasach największej świetności rozciągało się od Atlantyku po środkowy bieg Nigru. Sundiata znany jest ze swojej tolerancji i mądrości. Stworzył też jedną z pierwszych deklaracji praw człowieka. Dzisiejsza Republika Mali zawdzięcza swoją nazwę dawnemu imperium Sundiaty. Mali oznacza w językach bambara, diula i malinke hipopotama.

(mj)

 Dokument bez tytułu