Reggaeland: Toots Hibbert

afryka.org Kultura Muzyka Reggaeland: Toots Hibbert

Na tegoroczny Reggaeland w Płocku przyjedzie kilku ciekawych wykonawców o afrokaraibskim rodowodzie. Oprócz Lintona Kwesi Johnsona, znajdzie się wśród nich Toots Hibbert.

Toots Hibbert jest jednym z największych głosów Jamajki i legendą, której sława rozpościera się poprzez każdy etap rozwoju jamajskiej muzyki – od ska poprzez rock-steady do reggae. Początki sięgają roku 1962, gdy powstało trio wokalne the Maytals nagrywające z legendarnymi The Skatalites w Studio One na Jamajce.

Koncerty grupy Toots and the Maytals od lat zachwycają na całym świecie całe generacje fanów a ich muzyka przez wielu uważana jest za najlepszą istniejącą mieszankę reggae i soul.

Nie bez powodu wielokrotnie (ostatni raz na trzech koncertach w 2007 roku) występowali jako support The Rolling Stones.

Na przestrzeni lat wydali kilkadziesiąt albumów. Trzykrotnie nominowani byli do nagrody Grammy. Choć niestety nagrody nie przyniosła im ostatnia nominacja (2007) za najnowszy album „Light your Light”, słynna statuetka jest już w rękach Tootsa od 2005 roku, gdy otrzymał ją za płytę „True Love” (ponownie nagrane wersje ich starych hitów, z udziałem m.in. Erica Claptona, Keitha Richardsa, No Doubt, The Roots czy Shaggy’ego).

Dwa utwory Toots and the Maytals umieszczone są na soundtracku legendarnego filmu o reggae „The Harder Thay Come” – jednego z najlepiej sprzedających się albumów z muzyką filmową wszechczasów. Cover ich utworu grała nawet legenda punka The Clash („Pressure Drop”, umieszczony potem w reklamie Nissana).
Toots and the Maytals to zdecydowanie jedna z najważniejszych formacji w historii muzyki reggae.

reggaeland

Więcej o festiwalu.

 Dokument bez tytułu