Powodzie z zachodniej Afryce – 130 tys. poszkodowanych, 39 osób nie żyje

afryka.org Bez kategorii Powodzie z zachodniej Afryce – 130 tys. poszkodowanych, 39 osób nie żyje

8.9.Dakar (PAP/AFP) – 130 tys. osób zostało poszkodowanych, a 39 zginęło w wyniku powodzi, które jak co roku nawiedziły zachodnią Afrykę – ogłosiło w poniedziałek w Dakarze Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Sytuacja jest lepsza niż w zeszłym roku, gdy powodzie dotknęły milion Afrykańczyków, zabijając 200 osób. Zdaniem przedstawiciela OCHA jest to wynik lepszego przygotowania do powodzi, gdyż opady były porównywalne z poprzednim rokiem.

Wśród 13 krajów nawiedzonych przez powodzie najbardziej poszkodowane są Ghana, Togo i Niger. Pozostałe dotknięte żywiołem kraje to Mali, Burkina Faso, Mauretania, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Gambia, Liberia, Benin, Sierra Leone oraz Gwinea. OCHA przedstawiło pomysł stworzenia specjalnego regionalnego funduszu zapobiegania klęskom żywiołowym. Nie wiadomo jeszcze, jakie byłoby źródło finansowania funduszu, jednak według OCHA zasilanie go tylko z budżetu państw borykających się z licznymi problemami wydaje się niewystarczające. Za najważniejsze przedsięwzięcie uznano rekonstrukcję wiejskich dróg oraz spichlerzy na zboże. OCHA ocenia, że rolnictwo w tym regionie dobrze sobie radzi w tym roku. Dlatego tak ważne jest, by rolnicy mogli zabezpieczyć swoje zbiory.

 Dokument bez tytułu