Pomoc dla Somalii tematem konferencji donatorów w Brukseli

afryka.org Bez kategorii Pomoc dla Somalii tematem konferencji donatorów w Brukseli

Po raz pierwszy od 18 lat tematem międzynarodowej konferencji donatorów zwołanej przez Komisję Europejską w Brukseli stała się kwestia stabilności i bezpieczeństwa w Somalii. 22 i 23 kwietnia przywódcy polityczni i eksperci, wśród których znaleźli się przewodniczący KE Jose Manuel Barroso, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon, przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej Jean Ping, prezydent Somalii Szarif Szejk Ahmed oraz Komisarz ds. Rozwoju i Pomocy Humanitarnej Louis Michel, apelowali o wsparcie finansowe dla Somalii.

Według Barroso, ostatnie akty piractwa na wodach Somalii powinny zaalarmować społeczność międzynarodową, jednak ograniczanie swojej odpowiedzi jedynie do akcji militarnej byłoby błędem. “Jedynym realnym rozwiązaniem jest skierowanie pomocy do Somalii od wewnątrz, mobilizując we wspólnym wysiłku społeczność międzynarodową i wspierając nowy rząd w budowie bezpieczeńśtwa, pokoju i stabilności”, mówił przewodniczący KE. Uczestnicy konferencji zobowiązali się do przeznaczenia na rzecz Somalii ponad 192 mln euro, z czego 72 mln miałyby pochodzić ze środków Komisji Europejskiej.

Organizacje pozarządowe pozostają krytyczne wobec deklaracji polityków. “Podczas gdy świat tak szybko uporał się z problemem piractwa, nie można tego samego powiedzieć o działaniu na rzecz walki z katastrofą humanitarną, która ogarnęła niemal połowę populacji Somalii”, mówi pani Pattison z organizacji Oxfam.

 Źródło: EUROstep

 Dokument bez tytułu