Poligamia po polsku

afryka.org Bez kategorii Poligamia po polsku

Po raz kolejny nie zawiodłam się na komentarzach czytelników wp.pl. Portal nie zamieszcza informacji dotyczących sytuacji gospodarczej w Afryce ale czasem poświęca kilka zdan szokującym -jak się wydaje- wg. portalu, informacjom. Dziś ukazał sie news dotyczący poligamii w Nigerii.

 „ W sierpniu islamskie władze religijne skazały byłego duchownego i nauczyciela na śmierć za poligamię. Powołały się przy tym na szariat, zabraniający muzułmaninowi posiadania więcej niż cztery żony. Z kolei władze lokalne zdecydowały, że jeśli się nie rozwiedzie, będzie musiał opuścić kraj. Jedynym sposobem na uniknięcie kary był więc rozwód. Skazany bronił się, twierdząc, że Koran nie zabrania poślubienia więcej niż czterech kobiet. Wskazywał też na względy rodzinne – z niektórymi kobietami i dziećmi żył przez ponad 30 lat. Mieszkający w stanie Niger mąż 86 żon i ojciec 170 dzieci zgodził się w końcu na rozwód.”

Niektórzy komentujący potraktowali sprawe poważnie. Chociaż zastanawiające jest jak wg. komentatora czarny wpływa na ciemność:

 „Raz że czarni, a dwa że ciemno od religijnego zacofani”. 

Poważnie, ale bardziej fachowo napisali inni:

 „Rzeczywiście, Koran uczy, że mężczyzna może poślubić 1, 2, 3, lub 4 żony, w zależności od tego ilu może zapewnić dostatek. Nie ma ani słowa o tym, że nie może więcej. Facet ma rację” 

Za co zostali szybko zrugani, nie wiedzieć dlaczego w języku będącym pewnie parodia języka używanego przez obywateli tegoż wspomnianego wyżej zacofanego kraju :

 "A co ty przyjechac z Afryka? Ze wiedziec?" 

Jednak byli i tacy, którzy okazali zainteresowanie a nawet poparli bohatera newsa:

 "Ja uważam jeśli facet ma kasę, czas i wszystkie traktuje tak samo to powinien mieć możliwość posiadania więcej niż jedną żonę. A nieudacznicy bez kasy,pijaki,niedorajdy powinni zostać wykluczeni z prokreacji." 

I tacy, którym nie obca troska o pozostawione zony:

 "najgorsze jest to że będzie musiał wybrać 4 z tych 82 żon, no i żal reszty bo kto je i ich dzieci będzie utrzymywał ;-)" 

Miejmy nadzieje ze to wszystko świadczy jedynie o różnorodności naszego społeczeństwa. Sa nietolerancyjni prześmiewcy ale sa tez pełni wyrozumiałości obywatele;-).

 Dokument bez tytułu