Pantsula: House

afryka.org Kultura Muzyka Pantsula: House

Na początku XXI wieku kwaito zaczęło ewoluować. Na potrzeby dyskotek i klubów, twórcy zaczęli rezygnować z wokalu, a w miejsce tekstu pojawiły się taneczne bity, które wykształciły południowoafrykański styl muzyki house.

Historia muzyki klubowej w RPA ma swój początek w kwaito. Praktycznie każdy znany artysta miał kontakt z tym gatunkiem i bardzo często nadal wspiera młodych twórców.

Jedną z takich osób jest DJ Cleo. W swojej karierze trzykrotnie odbierał platynową płytę. Na swoim koncie ma również statuetki South Africa music awards. Współpracował z największymi gwiazdami kwaito – Mandozą, Zolą, Brown Dashem. Dzięki niemu świat dowiedział się o istnieniu Brickza. Na jego hitowym krążku z 2005 roku, E’skhaleni, znalazł się utwór – Goodbye.

Są jednak nieco ambitniejsze produkcje. W ich tworzeniu specjalizuje się bracia z formacji Revolution. Po raz pierwszy zrobiło się o nich głośno przy okazji wydania krążka – For you. Większość zamieszczonych na nim utworów zawierała dość dużą dawkę afrykańskich brzmień.

Kwaito-house z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Modne, ciekawe rytmy przyciągają już nie tylko czarną, ale i białą społecznośc. Dzięki temu, najważniejsze imprezy w Standton stoją pod znakiem DJ Cleo, DJ S’bu,Revolution, Mahoota’y, czy Proffessor’a.. Swoją przynależność do tego gatunku zgłosił niedawno legendarny Arthur Mafokate. Gwiazdor przyznał, że jego ambicje w kwaito się już wyczerpały, dlatego spróbuje swoich sił w house.

Mb

 Dokument bez tytułu