Panie też rapują

afryka.org Kultura Muzyka Panie też rapują

W Polsce panuje przekonanie o nierówności płciowej w Afryce. Według powszechnej opinii, kobieta na Czarnym Lądzie nie ma praw, a jej zadaniem jest praca i wychowywanie dzieci. Otóż okazuje się, że ma to niewiele wspólnego z prawdą.

Od pewnego czasu napotykam stwierdzenia, które tylko umacniają stereotypy. W szkole opowiadają o grubej kobiecie, będącej ideałem piękności dla afrykańskiego młodzieńca. Pokaźna tusza ma mieć oczywiście przełożenie w sile fizycznej, która przyda się do ciężkiej pracy. Później dowiedziałem się, jak straszny los czeka kobiety w Nigerii. Pozbawione możliwości edukacji i rozwoju, wybierają pracę na ulicy. Oczywiście wszystkie są zarażone wirusem HIV – bo jakże by inaczej.

Postanowiłem sprawdzić wiarygodność tych tez w Internecie. Wszedłem w wyszukiwarkę i znalazłem zakładkę ze zdjęciami życia nocnego w Abidżanie. Podczas ładowania strony, myślałem sobie: „ Imprezy dla zapracowanych na śmierć kobiet? Tego jeszcze nie było”. Ku mojemu zaskoczeniu, zobaczyłem pięknie ubrane, szczupłe dziewczęta w towarzystwie swych partnerów. Nie zabrakło również miejsca dla mniejszości homoseksualnej, która w tym mieście ma się dobrze.

Wybrzeże Kości Słoniowej to jednak kraj porządny i mógł być ewenementem na skalę kontynentu. Dlatego moja wędrówka trwała dalej. Tym razem trafiłem na zdjęcia najmodniejszych klubów Lagos. I znowu – niezwykle zgrabne, modnie ubrane Nigeryjki, które zapewne na brak adoratorów nie narzekają. Chociaż z drugiej strony – nauczyciele w szkole w końcu powinni mieć rację, prawda?

Piszę to, bo w Nigerii da się zauważyć rosnącą potęgę płci pięknej. I nie chodzi tu o stanowiska polityczne, ale o świat hip-hopu. Jedną z największych gwiazd jest Sasha. Tuż za nią są Blaise, Kemistry, Bouqoui. Wbrew wszelkim mediom, Nigeria staje się naprawdę światowa. Kobiety są coraz bardziej zauważalne, a tamtejszy przemysł muzyczny plasuje się tuż za Stanami Zjednoczonymi. Wszystko dzieje się jakby wbrew polskim stereotypom, które nakazują nam myśleć o Afryce jako o jednym wielkim państwie bębenków, bananów i słomianych chatek.

Mb

 Dokument bez tytułu