Ogar piekielny ściga mnie…

afryka.org Kultura Książki Ogar piekielny ściga mnie…

Niezywkła opowieść o zamachu na Martina Luthera Kinga i poszukiwaniach jego zabójcy. Już w języku polskim. Polecamy!

W kwietniu 1968 roku James Earl Ray przyjechał do Memphis. Wynajął obskurny pokój ze świetnym widokiem na motel Lorraine, kupił karabin snajperski i wziął na cel historię. Po oddaniu śmiertelnego strzału do Martina Luthera Kinga porzucił broń, wsiadł do białego mustanga i spokojnie odjechał. Policja, która już parę minut po zabójstwie pojawiła się na miejscu zdarzenia, minęła się z nim o kilka chwil. Śledztwo wkrótce przejęło FBI, rozpoczynając największy pościg w historii Ameryki, w którym udział wzięło ponad trzy i pół tysiąca agentów, który kosztował prawie dwa miliony dolarów i który zakończył się daleko poza granicami USA.

Sides stworzył pasjonujący thriller non-fiction, konstruując równoległe portrety dwóch bardzo różnych mężczyzn, ofiary i zabójcy: charyzmatycznego lidera ruchu na rzecz walki z dyskryminacją rasową i zaburzonego samotnika z zagmatwaną i brutalną przeszłością, którego motywy były równie mętne jak jego tożsamość.

Książka nominowana do Nagrody Edgara, dorocznej nagrody wręczanej przez Mystery Writers of America.

Jest to jedna z najlepszych książek roku według „Time”, „The Washington Post”, „The Christian Science Monitor”, „The Oprah Magazine”, „St. Louis Post-Dispatch” i „San Francisco Chronicle”.

O książce napisali:

 • Od śmierci prezydenta Kennedy’ego Martin Luther King przeczuwał, że i on padnie ofiarą zamachu. Nie zdążył zostać rewolucjonistą, radykalnym krytykiem kapitalizmu, liderem nie tylko czarnoskórej biedoty – w tę stronę zmierzał w ostatnich latach życia. Nieuchronny los jak w greckiej tragedii? W USA tamtego czasu okazało się, że tak. Wraz z jego śmiercią – jak mówiono – „trochę umarła” cała Ameryka. Dobre opowieści miewają jednak moc wskrzeszania umarłych. Ten mistrzowsko napisany thriller non-fiction o zamachu na lidera ruchu praw obywatelskich i pościgu za jego zabójcą – także o Ameryce tamtego czasu – w olśniewający sposób rekonstruuje zdarzenia, przedstawia wielowymiarowe portrety ludzi, chwyta ducha czasu. Od początku wiadomo, kto zginie i kto pociągnie za cyngiel, a mimo to nie można się od tej książki oderwać. Nie próbujcie nawet – nie uda się wam.

  Artur Domosławski

 • Sides przedstawia fascynującą historię ostatnich dni Martina Luthera Kinga i późniejszych poszukiwań jego zabójcy Jamesa Earla Raya. To nie tylko kronika tamtych wydarzeń, ale również trzymająca w napięciu sensacyjna historia.

  „Publishers Weekly”

 • Sides fenomenalnie wprowadza czytelnika w świat dwóch przeciwstawnych bohaterów – ofiary i oprawcy, a także doskonale nakreśla tło burzliwej końcówki lat 60. Tej książki, znakomicie udokumentowanej i wciągającej niczym powieść, pozazdrościłby Sidesowi niejeden autor kryminałów. Sides nie stara się tłumaczyć motywów zbrodni, obala jedynie teorie spiskowe, które przez lata narosły wokół zabójstwa Martina Luthera Kinga.

  „Bookmarks Magazine”

 • Na kartach tej książki powracają do życia i ofiara, i morderca. Opowieść Sidesa zapiera dech w piersiach.

  „The New York Times”

 • Tylko spod pióra Sidesa mógł wyjść tak mistrzowski reportaż. Od tej książki nie można się oderwać.

  „Associated Press”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Dokument bez tytułu