Nowa książka Mabanckou

afryka.org Kultura Książki Nowa książka Mabanckou

Kiedy jego kraj, Kongo Brazzaville, przeżywa pierwszą dekadę niepodległości, dziesięcioletni Michel zaczyna wchodzić w dorosły świat.

Przybrany ojciec chłopca, tata Roger, pasjonuje się polityką i słucha doniesień Głosu Ameryki, mama Paulina usiłuje podołać trudom wychowania syna, bogaty i skąpy wujek René nie przestaje cytować Marksa, siostra przyjaciela, Karolina, wywołuje u chłopca pierwszy miłosny dreszcz. Wszyscy podejrzewają Michela o to, że posiada magiczne moce, dzięki którym w podstępny sposób kieruje losami rodziny.

W tle toczy się wielka historia: w Iranie upada szach, Wietnamczycy wkraczają do Kambodży, obalony zostaje okrutny ugandyjski dyktator Idi Amin Dada. Michel patrzy na to oczami dziecka, które próbuje zrozumieć świat.

Nowa książka Alaina Mabanckou to nostalgiczna i uniwersalna opowieść o inicjacji. Dyskretna ironia i pełen wdzięku humor współgrają tu z hołdem, jaki autor składa literaturze i muzyce. Piosenkom Brassensa towarzyszą aluzje do wielu książek dzieciństwa, m.in.  Małego Księcia i Życia przed sobą.

Książka Jutro skończę dwadzieścia lat ukazała się nakładem wydawnictwa Karakter. Autor książki, Alain Mabanckou odwiedzi w październiku Kraków w czasie Festiwalu Conrada.

Alain Mabanckou, JUTRO SKOŃCZĘ DWADZIEŚCIA LAT, przeł. Jacek Giszczak, Kraków 2012.

Napisali o książce:

Pierwszoosobowa narracja pozwala nam wniknąć w duszę chłopca, Michela, urodzonego i wychowanego w afrykańskim kraju, który ma mniej więcej tyle samo lat co on (i autor), gdzie wszystko właśnie na nowo powstaje, tworzy się, odtwarza. Pogrążone w pozornym chaosie społeczeństwo rozdarte jest między nostalgią za kolonialną przeszłością a nadziejami związanymi z wolnością lub raczej między iluzją mądrości przodków a cynizmem codziennej rzeczywistości.

J.M.G. Le Clézio

Karkater

 Dokument bez tytułu