Najważniejsza powieść Mahfuza

afryka.org Kultura Książki Najważniejsza powieść Mahfuza

W 25. rocznicę przyznania literackiej Nagrody Nobla egipskiemu pisarzowi Nadżibowi Mahfuzowi na polskim rynku po raz pierwszy wydana została jego najważniejsza powieść. Owiana aurą skandalu książka „Dzieci naszej dzielnicy” ukazała się 4 listopada nakładem wydawnictwa Smak Słowa.

Kontrowersyjna powieść miała swoją premierę w 1959 roku na łamach egipskiego dziennika „Al-Ahram”. Wydawane w odcinkach dzieło ze względu na zawarte w nim obrazoburcze spojrzenie na świat arabski oraz islam wzbudziło tak silny opór środowisk religijnych, że jego publikacja w formie książkowej została wstrzymana na kilka lat. Po jej wydaniu Nadżib Mahfuz został oskarżony o bluźnierstwo, a w 1994 roku nieznani sprawcy dokonali w Kairze próby zamachu na życie 82-letniego wówczas autora.

„Dzieci naszej dzielnicy”, która dziś trafia po raz pierwszy do księgarń w przekładzie na język polski to powieść porównywana ze słynnymi „Szatańskimi wersetami” Salmana Rushdiego. Autor zabiera czytelnika w emocjonującą podróż do egzotycznego, kolorowego i gwarnego świata Egiptu, gdzie bogactwo i przepych przeplatają się z ubóstwem i ludzkimi dramatami. Narracja utrzymana jest w charakterystycznej dla autora baśniowej konwencji.

Pośrodku jednej z dzielnic Kairu wznosi się monumentalna Posiadłość Al-Dżabalawiego, autorytarnego patriarchy potężnego rodu. Jego synowie, w postaciach których odnajdujemy proroków największych religii monoteistycznych: Adama, Mojżesza, Jezusa i Mahometa, walczą o względy surowego ojca. Gdy tylko synowie okazują słabość zostają wyrzuceni z domu. Od tego czasu żyją marzeniami o ponownym ujrzeniu ojcowskiego „raju na ziemi”. Którego z synów Al-Dżabalawi dopuści ponownie do swej Posiadłości i jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić, dowiemy się z kolejnych kart intrygującej powieści, która stanowi klucz do zrozumienia współczesnego Egiptu i całego świata arabskiego.

„Dzieci naszej dzielnicy” to alegoryczna opowieść o dziejach ludzkości i walce z tyranią. Pod płaszczykiem barwnej fabularnej opowieści Mahfuz rozlicza się kartach powieści ze społeczeństwem egipskim i zmianami jakie wywołał ruch socjalistyczny.

Nadżib Mafhuz – wybitny prozaik egipski, laureat literackiej Nagrody Nobla (1988). Urodził się 11 grudnia 1911 roku w Kairze. Studiował filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Kairskim. Jest autorem ponad 30 powieści, 30 scenariuszy filmowych oraz 13 opowiadań i kilku dramatów. Za największe dzieło pisarza uważa się tzw. „Trylogię Kairską”. Wielką rolę w powieściach Mahfuza odgrywa Kair, którego topografia i atmosfera zostały sugestywnie zilustrowane na kartach jego utworów.

Autor: Nadżib Mahfuz

Tytuł: „Dzieci naszej dzielnicy”

Wydawnictwo: Smak Słowa

Premiera: 4 listopada 2013

 Dokument bez tytułu