Naija: World Famous Akademy

afryka.org Kultura Muzyka Naija: World Famous Akademy

Na wzór amerykański w Nigerii co rusz powstają nowe wytwórnie muzyczne. Jedną z nich jest WFA. Założona i prowadzona przez trzy gwiazdy – Ikechukwu, Naeto C i Uzi. Dziś postaram się przedstawić wam działalność WFA i sylwetkę jednego z założycieli.

Zacząć trzeba od samego pomysłu twórców. WFA można nazwać pionierskim projektem w skali całej Afryki. Po raz pierwszy oglądamy współpracę twórców, którzy wspólnie produkują muzykę i przy okazji promują siebie nawzajem. Sytuacja wręcz skopiowana z USA, gdzie możemy zaobserwować m.in. kooperację Kanye Westa z Pharrellem Williamsem.

Jak mówi Ikechukwu, WFA to coś więcej niż zwykła wytwórnia. – „World Famous Akademy to nie tylko produkcja muzyki, kolekcje ubrań, promocja talentów, ale również nurt. Chcemy robić wszystko na światową skalę.”
Każda piosenka Ikechuwu i Naeto C zawiera na początku charakterystyczne „ World Famous is your favourite”. Każdy wywiad okraszony jest przynajmniej kilkoma zdaniami na temat tego projektu. Póki co, WFA blisko współpracuje ze Storm Records i na razie jest zbyt słaba, by samodzielnie wypłynąć na szerokie wody.

Naeto C

Bez wątpienia mój ulubiony muzyk w Afryce. Świetne podkłady i dobry wokal. Klasa sama w sobie. Jeśli ktoś szuka tradycyjnych brzmień, to trafił pod zły adres. Naeto C urodził się w Houston, a większośc dzieciństwa spędził w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu posiada prawdopodobnie najlepszy akcent ze wszystkich gwiazd nigeryjskiego przemysł umuzycznego. Nie usłyszymy więc charakterystycznego „broke english”, ani udawanego slangu amerykańskich gett. Jest to po prostu mowa wykształconego człowieka. Byłego studenta uczelni w Waszyngtonie.

Kariera Naetochukwu Chikiwe rozpoczęła się przed trzema laty. Oferta od kuzyna, szychy Storm Records okazała się drogą do wielkich pieniędzy. Z początku niedoświadczony raper występował w produkcjach m.in. Sashy i Ikechukwu, by w 2008 wydac swą pierwszą solową płytę.

„You know my P” to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika nowych trendów na Czarnym Lądzie. Pierwszy raz spotkałem się z tak przyjemną muzyką w wykonaniu afrykańskim. Choc w opisie ma być to hip-hop, to nawet największy antyfan tego gatunku, może odprężyc się przy niemal wszystkich utworach.. Wszystko za sprawą Wande Coala, którego możemy usłyszeć w refenach trzech piosenek. Spokojne rytmy zdecydowanie różnią się od twórczości Ikechukwu. Na płycie znalazło się kilka hitów, jak „Ki ni Big Deal”, „Sitting on top”, czy tytułowy utwór – „You know my P” Pomimo swych nikłych kontaktów z Nigerią, Naeto stara się nie zapominać o ojczyźnie swoich rodziców. Często występuje w tradycyjnym nakryciu głowy, a na swoim debiutanckim albumie zamieścił dwie piosenki, w których widać wyraźne nigeryjskie wpływy. Jedną z nich jest „Lagos City Hustler”

W ubiegłym roku Naeto C otrzymał statuetkę MTV w kategorii „Best New Musician”.

Mb

 Dokument bez tytułu