MyPikin zabija dzieci w Nigerii

afryka.org Bez kategorii MyPikin zabija dzieci w Nigerii

Lekarstwo MyPikin, które miało pomagać ząbkującym dzieciom, okazało się trucizną, podawaną maluchom przez nieświadomych obecności śmiercionośnego składnika rodziców. Dotychczas stwierdzono zgon 34 dzieci.

W Nigerii kwitnie rynek podrabianych i nielegalnie produkowanych lekarstw. Są one tańsze od oryginałów, lub zastępują oficjalne produkty. Proceder ten jest ciężki do opanowania ze względu na wszechobecną korupcję i biedę, która powoduje, że wielu ludzi trudni się tym zajęciem by przeżyć, a nabywców znaleźć łatwo wśród rodzin, których nie stać na zakup oryginalnych leków i próbują w ten sposób zapewnić sobie podstawowe środki na różne dolegliwości.

Ale problem ten staje się szczególnie widoczny, kiedy ofiarami często kiepskiej jakości podróbek padają dzieci.

Według danych przekazywanych przez telewizję CNN, dotychczas od leku o nazwie MyPikin zginęło 34 dzieci. Rodzice podawali im lek na ząbkowanie, nie wiedząc, że jednym z głównych składników ‘leku’ jest coolant, czyli płyn do samochodowych chłodnic. Nietrudno jest sobie wyobrazić rozpacz i traumę jaka dotyka kochających rodziców, którzy oprócz utraty dziecka, muszą także żyć ze świadomością, że sami podali mu truciznę.

Rząd w Nigerii apeluje o międzynarodową współpracę w walce z tym nielegalnym przemysłem, który jest problemem na skalę globalną, ponieważ leki takie często produkowane są też w odległych krajach, oraz rozprowadzane po całym świecie.

 Dokument bez tytułu