Muzyczny finisaż czarnego alfabetu

afryka.org Kultura Muzyka Muzyczny finisaż czarnego alfabetu

W związku z zakończeniem wystawy "czarny alfabet", w warszawskiej Zachęcie będziemy mogli posłuchać muzyki afroamerykańskiej w najlepszym wykonaniu.

Wśród wykonawców znajdą się:

XAVIERA SIMMONS urodziła się w Harlemie, w Nowym Jorku. Po ukończeniu szkoły przez dwa lata podróżowała z mnichami buddyjskimi oraz przemierzyła Szlak Niewolników. Zwiedziła w ten sposób wschodnie stany, Karaiby, Kubę oraz 20 afrykańskich państw.
Xaviera Simmons ukończyła Bard College w 2004 roku. Zajmuje się fotografią, reżyserią, choreografią, designem. Jest współtwórczynią kolektywu didżejskiego Tuffness Crew. Od 2005 roku pracuje dla Jamaica Center for Arts and Learning.
Jej praca – monumentalna instalacja z okładek płyt znajduje się na wystawie "Czarny alfabet".

MATANA ROBERTS (mah-tah-Na)
Wykonam fragmenty z mojego najnowszego dzieła Art4YourEar So(u)lo Series – zatytułowanego Lines for Lacy. Każda część z tej serii poświęcona jest ludziom, którzy są dla mnie inspiracją. Ostatnia część dedykowana jest wspaniałemu jazzowemu saksofoniście Steve Lacy oraz jego żonie Irene Aebi. Wykonuję moje ulubione utwory (i ulubione Steve Lacy) utwory Duke'a Ellingtona.

Matana Roberts jest znakomitą saksofonistką, improwizatorką i kompozytorką. W swojej muzyce pokazuje mistyczne korzenie oraz duchowe tradycje afroamerykańskiej ekspresji i kreacji. Urodziła się w Chicago. Bardzo szybko poznała doświadczonych jazzowych muzyków, którzy nauczyli jej najważniejszych dla tego gatunku spraw: słuchania swojego wewnętrznego głosu, pogłębiania wiedzy i wykorzystywania bogatej, wielowarstwowej tradycji muzyki improwizowanej i jazzowej jako przewodników dla własnej twórczości. Podążała za radami mentorów i stała się jedną z wielkich indywidualności jazzowej sceny. Artystka dąży do tego, by jej muzyka oprócz odzwierciedlania emocji mogła też podejmować kwestie historyczne, socjologiczno-ekonomiczne czy nawet kulturowych nierówności nie tylko w USA, ale na całym świecie.
Matana Roberts występowała u boku takich muzyków jak: Steve Lacy, Eugene Chadbourne, Hery Grimes, Hannah Marcus, Fred Anderson, Nicole Mitchell, Jeff Parker, Robert Barry, Joe Maneri, Miya Masaoka, Vijay Iyer, David Boykins i Ralph Alessi.
www.matanaroberts.com

EARL IODINE (Robert Sinclair) Moja muzyka to mieszanka dźwięków starej szkoły hip-hopu, rocka z elementami live free style. Zdobyliśmy sceny Los Angeles, San Francisco, Waszyngtonu i Nowego Jorku. Jestem pewien, że Warszawa nie słyszała jeszcze czegoś podobnego!
www.myspace.com\earliodine

Iodine wywodzi się undergroundowej sceny Los Angeles. Jego muzyka sytuuje się pomiędzy Outcast, the Bestie Boys i the Clash. Urodził się w Altadenie, dzielnicy gangów. Próbował nie wplątać się w żadne 'sąsiedzkie' problemy, w których pogrążonych było wielu jego znajomych. W pewnym sensie, jako młody chłopak przyjął jednak idee kultury gangów, które opisuje do dzisiaj w swojej muzyce. Od momentu przeprowadzki do Nowego Jorku jego praca podążyła w innym kierunku. Spędzał czas w klasycznych hip-hopowych klubach a także w miejscach, w których panowała muzyka Indie Rock/Punk. Iodine w ciekawy sposób połączył te dwa muzyczne światy. Wybrał Freestyle, w którym miksuje Led Zeppelin i Nirvanę. Jego styl czyli umiejętne połączenie rocka i hip-hopu określa się przyszłością muzyki.

BAYETÉ ROSS SMITH dorastał w Nowym Jorku. Pochodzi z rodziny muzyków. Jego dziadek, ojciec, wujkowie kuzyni – wszyscy wykonywali muzykę jazzową koncertując w kraju i za granicą. Bayeté rozpoczął edukację muzyczną bardzo wcześnie, uczęszczając na lekcje do szkoły artystycznej w Harlemie. Karierę artysty sztuk wizualnych rozpoczął od fotoreportera pracując m.in. w Filadelfii i Nowym Jorku. Jego prace pokazywane są na wystawach na całym świecie.
Jako muzyk występował nie tylko na amerykańskich scenach, ale także w Ghanie i na Kubie. W swojej muzyce łączy elementy hip-hopu, jazzu, blues'a oraz funk.
Występował obok takich artystów jak Slick Rick, Cutty Ranks, Percee P, Poison Pen, Apani B. Fly, Jean Grae i Special Ed. Był także współpracownikiem i producentem Needlz, Inspector Double Negative, The Nameless and Faceless, The Napalm Clique, Organized Elements, Team Millennium, Mr. Laneous, TUT, Frank Hooker Jr., The Junior Clan I Harriet Tubman.
www.bayeterosssmith.com

(zachęta)

 Dokument bez tytułu