“Munyurangabo” – film o Ruandzie

afryka.org Kultura Film „Munyurangabo” – film o Ruandzie

Widzowie zbliżającego się 3. Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! będą mieli okazję zobaczyć wyjątkowy, jeden z najlepszych i najbardziej wiarygodnych filmów, ukazujący moralne i emocjonalne skutki ludobójstwa w Ruandzie w 1994 roku. "Munyurangabo" jest wstrząsającym debiutem, zrealizowanym przez koreańskiego reżysera Lee Isaaca Chunga mieszkającego w Nowym Jorku.

Munyurangabo (Tutsi) i jego przyjaciel, Sangwa (Hutu), kradną maczetę na rynku w Kigali. Ich celem jest podróż śladami przeszłości. Munyurangabo chce sam wymierzyć sprawiedliwość i pomścić swoich rodziców, którzy zostali zabici w trakcie ludobójstwa. Po drodze odwiedzają dom rodzinny Sangwy, który chłopak odpuścił kilka lat temu. Chociaż planowali zostać w domu Sangwy tylko parę godzin, przedłużyli swój pobyt o kilka dni. Rodzice Sangwy nie pochwalają jego przyjaźni z Munyurangabo, ostrzegając, że "Hutu i Tutsi są wciąż wrogami". Z racji na pochodzenie z dwóch różnych plemion, ich przyjaźń zostanie wystawiona na próbę.

Choć tematem filmu jest zemsta, nie ma w nim przemocy. Natomiast dylematy dwóch nastolatków, poszukujących zemsty za śmierć rodziców jednego z nich, doskonale ilustrują podziały ruandyskiego społeczeństwa. "Munyurangabo" nakręcony z przejmującą dokładnością i głębokim humanizmem, urasta do jednego wielkiego apelu o pojednanie.

Film został nakręcony w Ruandzie, a wszystkie role zagrali naturszczycy: ruandyjscy studenci, sieroty – ofiary ludobójstwa, uchodźcy, zbiedzy – oni wszyscy stanowili zarówno obsadę, jak i ekipę filmową. Wiele scen w filmie zainspirowały historie z ich prawdziwego życia. Dzięki temu film, choć zrealizowany przez twórcę z Zachodu, jest zaskakująco afrykański, zarówno w temacie, jak i wrażliwości.

"Munyurangabo" to pierwszy film fabularny zrobiony w języku kinyarwanda.

W Polsce, film ten będzie można obejrzeć w ramach 3. festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! już od 14 listopada w kinach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.

Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi na festiwal twórcami oraz wybitnymi znawcami tematyki prezentowanej w filmach.

Więcej informacji na filmyswiata.pl.

(filmy świata)

 Dokument bez tytułu