Mosesa Isegawy rozliczenie z Holandią

afryka.org Kultura Książki Mosesa Isegawy rozliczenie z Holandią

„Voorbedachte daden” to trzecia powieść ugandyjskiego pisarza Mosesa Isegawy. Tym razem akcja utworu toczy się w fikcyjnym kraju Pingeland, do złudzenia przypominającym współczesną Holandię.

Główny bohater, Dismas, znalazł schronienie w gościnnym i tolerancyjnym niegdyś państwie. Na pozór przeciętny obywatel, który jako wolontariusz pomaga innym uchodźcom, jest w rzeczywistości przebiegłym i wyrachowanym przestępcą. U podłoża jego działań leży złość na istnienie AIDS, choroby zwanej przez autora Władcą, której sam jest ofiarą.

Ze swojego mieszkania w Bevert Dismas dokonuje chłodnej i wnikliwej analizy społeczeństwa, którego stał się częścią. Bez ogródek krytykuje coraz mniej przyjazny klimat społeczny, coraz bardziej rygorystyczną politykę imigracyjną oraz polityczny zwrot w prawo. Drwi też z codziennego życia w zachodnim, cywilizowanym świecie, nie szczędząc jednocześnie słów krytyki pod adresem swoich rodaków.

Moses Isegawa – ur. 1963 roku w Ugandzie, gdzie ukończył studia. W 1990 roku wyjechał do Holandii, gdzie mieszka do dziś. Pierwsza powieść Isegawy Kroniki abisyńskie stała się bestsellerem, o czym świadczy jej wysokonakładowa (100 tysięcy egzemplarzy) sprzedaż na rynku holenderskim. Jest to barwna saga rodzinna, która przenosi czytelnika w serce Afryki, do Ugandy lat 60, 70 i 80.- czasów wojen domowych, rządów potwornych tyranów Obote i Amina, przewrotów politycznych i rzezi. Tytułowa Abisynia to kraina otchłani, która to nazwa, zdaniem narratora książki, Ugandyjczyka Mugeziego, bardziej pasuje do miejsca akcji, niż do Etiopii.

Kolejna książka pisarza Gniazdo węży ukazała się w 1999 roku. Akcja powieści rozgrywa się na tle wydarzeń w Ugandzie w latach sześćdziesiątych. Despotyczne rządy Idiego Amina traktowane są jako punkt wyjścia opowieści o ludziach, których ręce nigdy nie są „czyste”. Jest to powieść o władzy i okrucieństwie. Głównym bohaterem książki jest młody Ugandyjczyk Bat Katanga, który po powrocie ze studiów ekonomicznych w Cambridge bardzo szybko staje się jednym z najważniejszych urzędników w otoczeniu despotycznego generała. Wśród najbliższych współpracowników Amina znajduje się również prymitywny generała Samson Bazooka, który stara się uczynić z Bata narzędzie manipulacji w swoich rękach.

Dorota Kingori

 Dokument bez tytułu