Mandela: Droga do wolności i… muzyki

afryka.org Kultura Muzyka Mandela: Droga do wolności i… muzyki

W 2013 roku swoją premierę miał film Mandela: Droga do wolności, opowiadający o życiu południowoafrykańskiej ikony, Nelsona Mandeli. Główną rolę w filmie zagrał brytyjski aktor, Idris Elba. Jego praca przy projekcie wymagała dobrego poznania i zrozumienia Mandeli. W ramach przygotowań do filmu, Elba poznawał muzykę, jaka inspirowała Nelsona Mandelę. Brytyjskiego aktora zachwyciła różnorodność stylów muzyki południowoafrykańskiej, ich ekspresja, charakterystyczne dźwięki i bogactwo językowe. Poznanie afrykańskiej muzyki zainspirowało Elbę do pracy nad nowymi utworami.

Aktor wpadł na pomysł stworzenia projektu muzycznego, łączącego artystów brytyjskich i południowoafrykańskich. Nad płytą pracowali m.in. Mumford & Sons i James Blake. Południowoafrykańscy artyści to m.in. Spoek Mathambo czy DJ Spoko. Zaangażowali się także Mahotella Queens, Cody Chess, Maverick SabreMr. HudsonGeorge the PoetNothembi Mkhwebane.


Co ciekawe, artyści nie mieli wcześniejszego planu projektu. Jedynym ich celem było połączenie muzyków brytyjskich i południowoafrykańskich przez muzykę. Utwory powstawały z  improwizacji artystów.


Album Mi Mandela swoją premierę będzie miał 24 listopada, ale już można zamówić ją w przedsprzedaży. Pierwszy singiel You give me love opublikowany zostanie 10 listopada. Usłyszeć w nim można piosenkarza, autora tekstów i rapera Mavericka Sambre.
Karolina Drejerska

 Dokument bez tytułu