Mamadou & Sama Yoon

afryka.org Kultura Muzyka Mamadou & Sama Yoon

Sama Yoon (w senegalskim języku Wolof znaczy- moja droga) to projekt muzyczny wokalisty  Mamadou Dioufa i saksofonisty Grzegorza Rytki. Transowa muzyka z nowoczesnymi groovami i wokalem Mamadou w senegalskim języku wolof, przekraczająca bariery między stylami. Usłyszymy tę muzykę już wkrótce, w czasie koncertu towarzyszącego rozdaniu aFrykasów Roku, nagród przyznawanych przez Fundację “Afryka Inaczej”.

Kto gra w Sama Yoon?

Mamadou Diouf

Pochodzi z Senegalu. Jest muzykiem, dziennikarzem radiowym (obecnie radio PiN), poetą i dj-em, który od 30 lat mieszka w Polsce. Mamadou jest znanym muzykiem, identyfikowanym z etnicznym brzmieniem. Artysta wykonuje swoje piosenki głównie w senegalskim języku Wolof. Jako wokalista nagrał kilka płyt, m.in. z zespołem Voo Voo, Tam Tam Project i Włodzimierzem Kiniorskim (“African Snow”) oraz śpiewał w duecie z Anną Marią Jopek.

Grzegorz Rytka – saksofonista, producent muzyczny, kompozytor

Od wielu lat na stałe współpracuje z zespołami DAAB, Szwagierkolaska, Kryzys, Pan Profeska, The Relievers. Jako muzyk sesyjny nagrywał płyty i koncertował m. in. z  T LOVE, Dżem, De Mono, Elektryczne Gitary, Human, Kobranocka, Brygada Kryzys, Kultura, Trawnik, Yugoton, Vavamufin, Swoją Drogą, Polą Nowak.

Od 2005 roku współtwórca Gabinetu Pana Profeski, którego działania obejmują produkcję muzyczną oraz szeroko pojętą promocję kultury niezależnej.

Michał Marecki – instrumenty klawiszowe, akordeon, gitara, flet

Członek zespołu T.Love. Współpracował z Munkiem Staszczykiem w jego solowym projekcie, z Sidneyem Polakiem, Marcinem Rozynkiem, Fiolką Najdenowicz, Alą Boratyn. Z Leszkiem Biolikiem brał udział w produkcjach takich artystów i zespołów jak: Negatyw,  The Car Is on Fire, Monika Brodka, Robert Gawliński, Kasia Cerekwicka. W 2013 roku ukazała się płyta zespołu MoMo, której jest producentem i współkompozytorem. 

Paweł Mazurczak – basista

Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia oraz Podyplomowe Studium Jazzowe w Warszawie w klasie Zbigniewa Wegehaupta.  Ma na swoim koncie setki  koncertów w Polsce i na całym świecie. Występował i nagrywał z wieloma znanymi wykonawcami polskiej sceny muzycznej. Są wśród nich m.in.: Tadeusz Nalepa, Kora Jackowska (Kora Ola Ola!), Trebunie Tutki, Włodzimierz Kiniorski, Liroy. Obecnie związany z Kapelą ze Wsi Warszawa, Mają Kleszcz &  incarNations, Rei Ceballo y Calle sol, Sidneyem Polakiem.

Daniel Mońskicajon, tabla,

Z muzyką związany od 12 lat, muzyk kolektywu Masala SoundSystem, w którym gra na instrumentach perkusyjnych  (darabuka) oraz śpiewa alikwotowo (kargyra, hoomey, sygyt).
Współpracował m.in. z zespołami Stara Lipa, Yerba Mater, Beltaine, Gadająca Tykwa, Nell Ambientes, Ogrody Alamut, Maćko Korba, Desert Trio, Zespół Polski Marii Pomianowskiej czy wreszcie z Jędrzejem “Kodymem” Kodymowskim (Apteka) i Maciejem Cieślakiem (Ścianka), Denisem Kolokolem, Lenką Lichtenberg, Dimą Gorelikiem, Saskia Bodeke i Peterem Greenawayem (“Wielki Wybuch” w CNK). Wielokrotnie uczestniczył w wydarzeniach muzycznych związanych z kulturą Bliskiego Wschodu – m. in. wspólne występy z Mittu Sainem – genialnym dholistą z Pakistanu, Sabri Brothers – legendarnym zespołem qawwali z Pakistanu, z perskim kompozytorem Mahdim Golamy i tureckim gitarzystą Denizem Atalayem – tworząc zespół Alli turnam. Jego nauczycielami byli m. in. Raj Nisheet Srivastav (tabla), Muthu Kumar (tabla), Ruben van Rompaey (darabuka), Mittu Sain (tabla, dhol), Zohar Fresco (framedrums), David Kuckhermann (framedrums), Mohamad Rassuli (daf, muzyka perska), Dima Gorelik (improwizacja).

Zapraszamy już dziś na koncert Sama Yoon do Kulturalnej, który odbędzie się po rozdaniu nagród aFrykasy Roku (uroczystość rozdania rozpocznie się o godzinie 20, we czwartek, 30 stycznia, w Cafe Kulturalna w Warszawie.

FAI

 Dokument bez tytułu