Mamadou o rasizmie

afryka.org Kultura Książki Mamadou o rasizmie

Rasizm jest słowem kluczem używanym do określania praktyk dyskryminacyjnych wobec osób o innym kolorze skóry. W Polsce piszą i mówią na ten temat dziennikarze, eksperci, i tzw. anty-rasiści. W tej debacie na temat tego, czy Polacy są rasistami, brakuje jednak głosu tych, którzy mogliby potencjalnie stać się ofiarami rasizmu w naszym kraju. Dlatego cieszę się, że w polskich księgarniach ukazała się „Mała książka o rasizmie” napisana przez Mamadou, Senegalczyka, który już prawie 30 lat mieszka w Polsce.

Książka Mamadou jest adresowana do dzieci i do ich rodziców. To narzuca tej publikacji pewną formułę, łatwiej przyswajalną przez młodego czytelnika. Jednak tę książkę powinni też przeczytać bezdzietni dorośli. Powinni też zapoznać się z nią przede wszystkim ci, którzy deklarują siebie jako anty-rasiści.

Mamadou podkreśla w swojej książce, ze rasizm jest chorobą, która nie dotyczy wyłącznie Polski. Jest obecny pod różnymi postaciami wszędzie, w Azji, w Afryce, czy też w obu Amerykach. Rasizm jest rzeczywistym problemem, który nie zna granic. Ten przekaz jest niezwykle ważny, bo uzmysławia nam, że rasizm ma różne postacie.

Warto przeczytać i obejrzeć!

p

 Dokument bez tytułu