Maciej Ząbek o postawach Polaków wobec Afryki i Afrykańczyków

afryka.org Kultura Książki Maciej Ząbek o postawach Polaków wobec Afryki i Afrykańczyków

W swojej ostatniej książce Maciej Ząbek postanowił zająć się postawami Polaków wobec Afryki i Afrykańczyków. Temat ważny, bo wciąż nikt o tym nie pisze poza autorami manifestów antyrasistowskich organizacji, które z racji ideologicznego zaangażowania nie są do końca obiektywne. Ząbek próbuje spojrzeć na problem inaczej, z perspektywy antropologa kultury.

„Biali i czarni” to rezultat wielu lat badań prowadzonych przez autora tej książki. To także osobiste przyjaźnie Ząbka z Afrykańczykami mieszkającymi w Polsce. Równie ważne jest jego doświadczenie wyniesione z Afryki. Wydaje się, że taki człowiek jest doskonale przygotowany, aby napisać o postawach swoich rodaków wobec mieszkańców kontynentu afrykańskiego. Potwierdza to jego książka.

Ząbek przeprowadza dokładną analizę problemu. Sięga po wywiady z Polakami i Afrykańczykami, którzy mieszkają w Polsce. Ukazuje źródło pokutującego w polskiej mentalności podejścia do Afryki. Co więcej uważa, że „postawy wobec innych ludzi nie wynikają wyłącznie ze stereotypów rozpowszechnionych na ich temat, ale są tylko jednym z wielu czynników je kształtujących”.

Dobrze, że ukazała się taka książka. W chwili, kiedy do Polski przyjeżdża coraz więcej Afrykańczyków, a jeszcze więcej Polaków spotyka się z nimi jadąc do pracy na Zachodzie, otrzymujemy pierwszą poważną rozprawę na temat tego jak ludzie z Polski widzą tych z Afryki.

(ps)

Maciej Ząbek, Biali i czarni. Postawy Polaków wobec Afryki i Afrykanów, DiG, Warszawa 2007. 

 Dokument bez tytułu