“Luuanda”

afryka.org Kultura Książki „Luuanda”

Wydawnictwo Biblioteka Iberyjska wydało miesiąc temu Luuandę, klasyk literatury angolskiej. Książka została napisana w ukryciu, w portugalskim obozie koncentracyjnym w Tarrafal, gdzie jej autor, José Luandino Vieira, odbywał karę 14 lat więzienia za działalność w Ludowym Ruchu Wyzwolenia Angoli.Przemycona za mury obozu kawałek po kawałku przez żonę pisarza, w pieluszkach ich kilkuletniego syna, została po raz pierwszy wydana w roku 1964.

Luuanda zdobyła uznanie między innymi z powodu rewolucyjnego języka – mieszanki portugalskiego oraz kimbundu – którym autor często się bawi i przeprowadza na nim śmiałe eksperymenty. Taki język miał odzwierciedlić różnice kulturowe pomiędzy Portugalią a Angolą i uzasadnić walkę o niepodległość kraju. W trzech opowiadaniach, które wchodzą w skład książki, pojawiają się również bohaterowie wcześniej rzadko spotykani w literaturze angolskiej mieszkańcy musseques, ubogich dzielnic Luandy, których codzienne zmagania są świadectwem wadliwego funkcjonowania systemu kolonialnego.Władze portugalskie nie od razu wychwyciły głęboki przekaz polityczny Luuandy, czego dowodem jest przyznanie jej w 1965 r. Nagrody literackiej D. Maria José Abrantes Mota Veiga. Jednak już rok późniejsza decyzja Związku Pisarzy Portugalskich o przyznaniu książce nagrody Camilo Castelo Branco spotkała się z brutalną reakcją dyktatury Salazara członkowie jury konkursu zostali aresztowani, siedziba Związku zdemolowana a on sam rozwiązany.

Więcej informacji o książce można znaleźć na stronie wydawnictwa Biblioteka Iberyjska. Jej promocja odbędzie się 14.11 (ze względu na 11.11, Niepodległości Angoli) o godzinie 18 w Pałacu Blanka w Warszawie. Wstęp wolny.

Dorota Woicka

 Dokument bez tytułu