Królowa Katwe

afryka.org Kultura Film Królowa Katwe

Kiedy przepaść między biednymi i bogatymi powiększa się, potrzebny jest superbohater, który ją zasypie. U Miry Nair to obdarzony muskularnym ciałem Davida Oyelowo nauczyciel gry w szachy, którego upór doprowadza do przyjęcia grupy dzieciaków ze slamsów do ekskluzywnej szkoły. 

Mężczyzna ma zapał i energię dorównującą Johnowi Keatingowi ze „Stowarzyszenia umarłych poetów”. Ale „Queen of Katwe” nie świeci światłem odbitym od białych filmów ani literatury. To pełnoprawne, czarne kino, które daje nam możliwość podejrzenia zwyczajów, strojów i codzienności Ugandyjczyków. Jednocześnie spełnia funkcję właściwą X muzie: przywraca wiarę i nadzieję w to, że przeciwności są do pokonania i że zawsze znajdzie się ktoś, kto stanie w obronie słabszych. Mimo lekkości, z jaką opowiada historię, reżyserka nie popada w naiwność ani stereotypy. Nie upiększa rzeczywistości slamsów, ale dostrzega małe radości ich mieszkańców, zaś w awansie klasowym bohaterki widzi cenę – potu, upokorzeń i łez. Dodatkową siłą opartego na faktach filmu jest perspektywa młodej dziewczyny. Na drabinie społecznej podciąga się dzięki pomocy mężczyzny, ale dobrze wiemy, że w przyszłości to ona wyciągnie rękę do stojących niżej.

Żródło: Artur Zaborski, Afrykamera.pl

Nagrody:
2016 Women Film Critics Circle Awards – najlepszy film rodzinny
2016 African-American Film Critics Association– najlepszy film roku (10. miejsce)

Tytuł polski: 

Królowa Katwe

Tytuł oryginalny: 

Queen of Katwe

Reżyseria: 

Mira Nair

Czas trwania: 

124′

Kraj produkcji: 

USA

Rok produkcji: 

2016

Między 22 a 28 maja 2017 r. w warszawskim Kinie Praha odbędzie się 12. edycja Festiwalu AfryKamera. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal afrykańskiej kinematografii. W programie ponad 20 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich form, a także spotkania z twórcami, wystawy plakatów filmowych czy warsztaty dla dzieci. Filmy prezentowane w ramach Festiwalu AfryKamera nie wchodzą do polskiej dystrybucji, będzie to jedyna okazja, żeby je zobaczyć. Festiwal odbędzie się również w wybranych kinach w Białymstoku, Gdańsku, Koninie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu.

 Dokument bez tytułu