Kofi Awoonor zginął w ataku terrorystycznym

afryka.org Kultura Książki Kofi Awoonor zginął w ataku terrorystycznym

W zamachu terrorystycznym przeprowadzonym w centrum handlowym w Nairobi zginął wybitny ghański poeta, prozaik i dramaturg, prof. Kofi Awoonor.

Urodzony w 1935 roku w ówczesnej kolonii brytyjskiej zwanej Złotym Wybrzeżem, Awoonor rozpoczął karierę literacką jako George Awoonor-Williams. W 1964 roku wydał swój pierwszy tomik poezji Rediscovery, który podobnie jak reszta jego twórczości opiera się na tradycji poezji ustnej jego rodzimego ludu Ewe. Wykładał literaturę angielską i afrykańską na Uniwersytecie Ghany. Oprócz tego był dyrektorem Ghana Film Corporation, założył Ghana Play House oraz był redaktorem naczelnym pisma literackiego Okyeame i zastępcą redaktora naczelnego słynnego magazynu Transition.

Awoonor przyjechał do Nairobi na czterodniowy Storymoja Hay Festival. Wśród zaproszonych gości byli także Teju Cole, Binyavanga Wainaina i Peter Godwin. Zaplanowane na dzisiaj spotkania festiwalowe zostały odwołane.

Poniżej wiersz Rediscovery, który ukazał się w 1974 r. w Analogii poezji afrykańskiej wydanej przez Ludową Spółdzielnię Wydawniczą pod redakcją Wandy Leopold i Zbigniewa Stolarka.

Odkrycie

Kiedy łzy nasze wyschną na brzegu,

rybacy zabiorą w sieci,

gdy mewy wrócą na ptasią wyspę,

a w noc się schroni śmiech dzieci,

w powietrzu nadal przetrwają echa

obrzędów naszej przeszłej jedności

i nadal będą wieczni odźwierni

przed spóźnionymi żałobnikami

bramy cmentarne zamykać szczelnie.

To nie muzyka wczorajszej nocy

po zakamarkach krąży pamięci,

to chór przyjaciół już zapomnianych

i alleluja, któreśmy sami

śpiewali niegdyś.

(przełożyła Ewa Fiszer)

Dorota Kingori

 Dokument bez tytułu