“Kanthari: u źródeł zmiany” na Chicago International Social Change Festival

afryka.org Kultura Film “Kanthari: u źródeł zmiany” na Chicago International Social Change Festival

Już w najbliższą niedzielę na Chicago International Social Change Festival odbędzie się przedpremierowy pokaz polskiego filmu dokumentalnego “Kanthari: u źródeł zmiany”. Film opowiada o podróży założycieli Instytutu Kanthari: Sabriye Tenberke i Paula Kronenberga do Kenii i Ugandy. Obserwują tam pracę lokalnych działaczy społecznych, dotkliwie doświadczonych przez los. 

Dzięki filmowi poznamy Monicah Kaguithia z Kenii, której wielokrotnie udało się uciec przed tradycyjnym masajskim rytuałem obrzezania narządów płciowych. Monicah opracowała alternatywny rytuał inicjacji, który uratował od obrzezania 43 dziewczyny. W filmie pojawi się także Ojok Simon z Ugandy, który w wieku 9 lat został uderzony przez żołnierza karabinem, w wyniku czego prawie całkowicie stracił wzrok. Dziś prowadzi kooperatywę pszczelarzy dla 30 niewidomych. Poznamy także Stephena Onyanga z Kenii, który stracił brata w wyniku epidemii AIDS. Stephen wraz z żoną najpierw zaopiekował się dziećmi zmarłego brata, a obecnie prowadzi rodzinny dom dziecka dla trzydzieściorga sierot. Albinoska Jane Waithera mieszka w Kenii, gdzie albinosi są mordowani w celach rytualnych. Jane walczy o ich prawa i oferuje wsparcie psychologiczne dla nich i ich opiekunów.


Reżyserem filmu jest Marijn Poels, znany dokumentalista kręcący filmy społecznie zaangażowane w kilkudziesieciu krajach. Producentem został Tomasz Kozakiewicz, absolwent Instytutu Kanthari i inicjator projektu Kanthari Plus. Tomasz animuje międzynarodową społeczność liderów przemian z grup społecznie wykluczonych z 40 krajów świata. Tutaj możecie przeczytać wywiad z Tomkiem.

Kanthari: u źródeł zmiany” został wybrany do oficjalnej selekcji Chicago International Social Change Festival spośród kilkuset filmów z całego świata! Pokaz filmu odbędzie się w Showplace ICON Theatre. Trzymamy kciuki!!!

Więcej o filmie możecie przeczytać tutaj.


Karolina Drejerska

 Dokument bez tytułu