Geolodzy: W Afryce rodzi się nowy ocean

afryka.org Bez kategorii Geolodzy: W Afryce rodzi się nowy ocean

Czy Afryka rozpadnie się na dwie części? Aktywność wulkaniczna w północnej Etiopii może tego dowodzić – mówią geolodzy. Cztery lata temu powstał tam ogromny uskok, który dosłownie przedzielił etiopską pustynię.

To co dzieje się w Etiopii, ma być początkiem tworzenia się nowego oceanu. Początkiem końca Afryki, jaką znamy. W tym tygodniu naukowcy z całego świata potwierdzili, że procesy wulkaniczne, które zachodzą pod etiopską szczeliną są niemal identyczne z tymi, które zachodzą na dnie oceanów i prawdopodobnie są początkiem tworzenia się nowego morza. Badanie na ten temat zostało opublikowane w “Geophysical Research Letters”. Projekt przy pomocy Instytutu Technologii w Erytrei i z jemeńskiego obserwatorium sejsmologicznego nadzorował prof. Atalay Ayele z uniwersytetu w Adis Abebie. Naukowcy żmudnie gromadząc dane sejsmiczne z okolic rowu stworzyli specjalną mapę sejsmologiczną regionu.

putBan(62);

Według Ayele, niezwykły uskok nie powstał w efekcie niewielkich wstrząsów – jak do tej pory sądzono – ale przedarł powłokę ziemi zaledwie w kilka dni. Zaczęło się od tego, że najpierw wybuchł wulkan Dabbahu na północnym końcu szczeliny, potem przez szczelinę została wypchnięta magma i zaczęło się “rozsuwanie” płyt. Proces jest dopiero początkiem zmian kontynentalnych. W tej chwili zespół kontynuuje monitoring uskoku, by dowiedzieć się, jak ewoluuje magma pod płytą tektoniczną.

 Dokument bez tytułu