Filmowa biografia przywódcy Botswany

afryka.org Kultura Film Filmowa biografia przywódcy Botswany

W czasie tegorocznej Afrykamery, obejrzymy film “Zjednoczone Królestwo”, który przedstawia historię pierwszego przywódcy niepodległej Botswany.

Zrealizowany na podstawie powieści Susan Williams film Ammy Asante to historia miłości dziedzica tronu Beczuany (dzisiejsza Botswana). Jest rok 1947. Seretse Khama studiuje na Oksfordzie, gdzie ćwiczy się w prawie, historii, polityce, a zdobywając nowe znajomości wśród najlepiej urodzonych, uczy się trudnej sztuki retoryki. Na jednej ze studenckich prywatek przyszły król poznaje pochodzącą z klasy średniej londyńską urzędniczkę Ruth. Oboje szybko zdają sobie sprawę, że znaleźli swoją drugą połówkę i chcą spędzić ze sobą resztę życia. Niestety, na drodze ich szczęściu stają obie rodziny. Jej – bo narzeczony jest czarny i pochodzi z dalekiej Afryki. Jego – bo wybranka nie należy do królewskiego rodu, jest zwykłą urzędniczką, do tego białą. To jednak dopiero początek kłopotów zakochanych, którzy przeciwko sobie będą mieli dwa różne światy, a po swojej stronie – tylko głębokie, szczere uczucie.  

Otwierający ubiegłoroczną, jubileuszową edycję London Film Festival wielowymiarowy film Ammy Asante to opowieść o poświęceniu, sile i odwadze wśród geopolitycznej i historycznej zawieruchy. Przede wszystkim jednak to zapis fascynującej, wieloletniej walki o możliwość stanowienia o własnym losie, równość i sprawiedliwość – w niesprzyjających warunkach i wszechogarniającej wrogości. Wirtuozersko, szczerze i subtelnie zagrany przez Rosamund Pike i Davida Oyelowo ponadczasowy romans przywraca wiarę w zmiany na lepsze.

źródło: Magdalena Maksymiuk, Afrykamera.pl

Między 22 a 28 maja 2017 r. w warszawskim Kinie Praha odbędzie się 12. edycja Festiwalu AfryKamera. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal afrykańskiej kinematografii. W programie ponad 20 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich form, a także spotkania z twórcami, wystawy plakatów filmowych czy warsztaty dla dzieci. Filmy prezentowane w ramach Festiwalu AfryKamera nie wchodzą do polskiej dystrybucji, będzie to jedyna okazja, żeby je zobaczyć. Festiwal odbędzie się również w wybranych kinach w Białymstoku, Gdańsku, Koninie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. 

 Dokument bez tytułu