“Europe or Die Trying”

afryka.org Kultura Film „Europe or Die Trying”

Panorama BBC one wyemitowała dokument: “Europe or Die Trying”. Reporter Paul Kenyon przemierza drogę, którą wybierają co roku tysiące emigrantów z Afryki Zachodniej, by spróbować dostać się do Europy, gdzie mają nadzieję na lepsze życie.

“Bo nie ma pracy”

Justice Amin jest jednym z tych, którym się udało. Przeprawił się przez Saharę, i jest wśród niewielu, którzy przeżyli gehennę na Morzu Śródziemnym, zrelacjonowaną przez Panoramę we wrześniu 2007 (linki poniżej). Justice’owi pozwolono zostać we Włoszech. Jednak w tele-rozmowie, zorganizowanej przez Panoramę, podczas której po raz pierwszy od dwóch lat widzi swoją rodzinę, przyznaje, że życie w Europie nie jest łatwe.

Od 9-ciu miesięcy nie ma pracy. Raczej nie zachęca tych, którzy chcą pójść w jego ślady. Panorama przedstawia również ich punkt widzenia. Dla wielu młodych Ghańczyków Europa jest celem. Dla nich tacy jak Justice, którym udało się tam dotrzeć, są bohaterami. Imigracja daje im nadzieję, bo są w sytuacji, w której, jak mówi jeden z nich, toczą wojnę. Wojnę z nędzą i chorobami.

Na libijskiej pustyni

Panorama wraz z libijskimi służbami patroluje Saharę. Afrykanie ryzykują życie, próbując niezauważenie przejechać jej bezdroża. Paul Kenyon rozmawia z tymi, którym się nie udało i zostali schwytani. Udało im się jednak przeżyć, i będą ponawiać próby. Wielu z tych, którzy pieszo próbują przejść pustynię, pozostaje tam na zawsze.

Kamera Panoramy pokazuje zbliżenia porzuconych na piasku zdartych tenisówek, pustych plastikowych pojemników na wodę. Zbielałe ludzkie kości. Ciało w stanie rozkładu. Libijczycy szacują, że Afrykanin zmarł około dwa tygodnie wcześniej. Sahara staje się cmentarzem.

Europa łoży miliony, by zatrzymać afrykańską migrację. Ma po swojej stronie specjalistyczny sprzęt i rządy krajów śródziemnomorskich, takich jak Libia, które godzą się na współpracę, za finansowe wsparcie. Afrykanie będą próbować nadal – dla nich ceną jest życie.

Aleksandra Tyla, Londyn

W Wielkiej Brytanii program Panoramy można obejrzeć przez BBC iPlayer:
http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b00mqjjn/Panorama_Europe_or_Die_Trying/

Inne linki Panoramy:

Audio slideshow: Europe or Die Trying
http://news.bbc.co.uk/panorama/hi/front_page/newsid_8250000/8250327.stm

Paul Kenyon on Africa’s migrants
http://news.bbc.co.uk/panorama/hi/front_page/newsid_8249000/8249086.stm

Destination Europe
http://news.bbc.co.uk/1/hi/programmes/panorama/6987809.stm

 Dokument bez tytułu