Tuaregowie od wieków zamieszkiwali i przemierzali Saharę. Przez kilkaset lat byli bezskutecznie wypierani przez Arabów, w ciągu kilku dekad uporali się z tym Francuzi. Kres kolonializmu przyniósł wielkie zmiany w ich życiu.
Świat Tuaregów został rozdarty między kilka państw. „Świat nie należy do nas, to my należymy do świata” – mówi lider zespołu Toumast, Moussa Ag Keyna. Zespół gra muzykę nazywaną „tuareskim bluesem”, etniczne, oryginalne rytmy zostały w niej wymieszane z elektrycznym brzmieniem gitary i zeuropeizowanym bitem. W wieku 15 lat Moussa Ag Keyna dołączył do Tuareskiego Frontu Wyzwolenia, rebeliantów walczących z Mali i Nigerią, szkolonych w libijskich obozach wojskowych. Po odniesieniu ran wymienił kałasznikowa na gitarę – wyjechał do Francji i zajął się muzyką. Dzięki klimatowi i zaangażowaniu zespołu, muzyka zespołu stała się źródłem inspiracji dla setek saharyjskich nomadów. Od dwudziestu lat Toumast stara się zrobić wszystko żeby historia jego ludu była jak najlepiej słyszana na świecie. O tym, że nikt nie rozwiązał ich problemów od kilku lat próbuje przypomnieć Toumast.
Film Dominique Margot to opowieść o muzycznej partyzantce i walce na polu bitwy. Muzyka jest integralnym elementem kultury Tuaregów, ze względu swój bojowy charakter bywała często zakazana przez administratorów Sahary. Drugi element filmu to najważniejsze momenty w historii saharyjskich nomadów, opowieść o walce o prawo do własnej historii i ziemi, bezradności Tuaregów wobec polityki państw zainteresowanych uranem, którego bogate złoża odkryto na obszarze północnego Nigru.
Anna Desponds
Film zostanie pokazany na festiwalu Planete Doc Review. Więcej o festiwalu na www.docreview.pl.