Doc Film 2011: Kongo w czterech aktach

afryka.org Kultura Film Doc Film 2011: Kongo w czterech aktach

Cztery poruszające filmy krótkometrażowe, które obnażają trudne aspekty życia codziennego w Demokratycznej Republice Konga.

Kobiety które czekają (Ladies in Waiting)

Czas: 24:14

W podupadającym szpitalu położniczym, grupa kobiet, które dopiero co urodziły swoje dzieci, czeka na pozwolenie by opuścić szpital. Problem tkwi w tym, że nie mogą one pozwolić sobie na pokrycie kosztów opieki medycznej. Dla pewności, że spłacą dług, zrezygnowany dyrektor oczekuje od nich pozostawienia w zastaw sukni uroczystościowych, kolczyków oraz torebek. Film w elokwentny sposób ukazuje zarówno zaniedbania ze strony systemu szpitalnego jak i powszechnie panującą w Kongo biedę. Bez wskazywania palcami kto winny jest przyczynom obecnego stanu rzeczy, film pozostawia odpowiedź na to pytanie widzowi.

Symfonia Kinszasy (Symphony Kinshasa)

Czas: 15:04

Wstrząsająca podróż po stolicy Konga, obnażająca konsekwencje korupcji, zaniedbania oraz biedy. Malaria czyha tu na każdym kroku, miasto tonie w odpadach. Niedostatek wody pitnej, częste powodzie, niezabezpieczone instalacje elektryczne… To wszystko sprawia, że „życie w stolicy przypomina życie na wsi – poziom usług jest tu taki sam, czyli żaden”, jak zauważa jeden z księży. Choć nie jest to film łatwy, jest wart uwagi ze względu na swój odkrywczy charakter.

Zero Tolerancji (Zero Tolerance)

Czas : 16: 39

Gwałt jako element wojennej strategii to w ostatnich latach często poruszany temat, szczególnie w odniesieniu do wojen w Kongo. Rzadziej poruszany jest problem spustoszenia, jakie strategia ta po sobie pozostawia: powszechny zanik wrażliwości i zgoda na przemoc w stosunku do kobiet ze strony kryminalistów, oportunistów oraz – co jest najbardziej niepokojące – ze strony zwykłych mężczyzn. W swoim uderzającym, krótkometrażowym dokumencie Hamadi porusza ten problem, śledząc losy aresztowanych nastolatków, którzy dopuścili się gwałtu na kobietach wracających z zakupów. Reżyser za tło dokumentu obiera środowisko wiejskie, gdzie poprawność polityczna właściwie nie obowiązuje. Przedstawia tym samym powagę problemu jak i starania ze strony rządu w kierunku przywrócenia moralności obywateli. Film w sposób niezwykle bezpośredni przedstawia zarówno problem biedy jak i wzrastający gniew społeczeństwa w stosunku do przemocy.

Kopalnia (After the Mine)

Czas: 13:38

Kipushi to ośrodek górniczy oraz jedno z tysięcy miast, dzięki którym kongijskie elity gromadzą niewyobrażalny majątek. W ich cieniu żyją mieszkańcy, którzy na co dzień borykają się ze skażoną wodą, zanieczyszczonymi glebami i powietrzem. Film łączy w sobie osobiste historie mieszkańców uwikłanych w tę śmiercionośną pułapkę.

O autorach filmu:

Divita wa Lusala

Asystent montażu podczas kręcenia Viva Riva, filmu w reżyserii Djo Mung, wyprodukowanego przez FORMOSA productions (Francja), MG productions (Belgia) i SUKA! productions (Demokratyczna Republika Konga), AA1 – pierwszego kanału telewizyjnego w DRK oraz RTNC (Radio Télévision Nationale Congolaise).

Divita Wa Lusala urodził się w Kinszasie, 3 września 1973 roku. W latach 1996-99 pracował dla RTNC (kongijskiej telewizji publicznej), w latach 1999-2000 dla telewizji prywatnej, AA 1. Od 2009 roku jest montażystą oraz operatorem kamery dla Suka! Productions w RPA.

Kiripi Katembo Siku

Producent Voiture en Carton, filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu na ulicach Kinszasy, Korta korta, dokumentu o codziennych zmaganiach ludu Kinois oraz filmu Le Saper, filmu o ekstrawagancji.

Kiripi Kalembo Siku urodził się 20 czerwca 1979 roku w Goma, DRK. Studiował w akademii sztuk pięknych w Kinszasie. Jest producentem, fotografem i malarzem. Jego prace prezentowane były na licznych wystawach w Kinszasie.

Dieudo Hamadi

Główny asystent reżysera podczas kręcenie Viva Riva, filmu Djo Munga wyprodukowanego przez FORMOSA Productions (Francja), MG Productions (Belgia) i SUKA! Productions (DRK). Zajmuje się także montażem dla AFRACO (Alliance Franco-Congolaise de Kisangani).

Dieudo Hamadi urodził się 22 lutego 1984 roku w Kisangani. W latach 2005-2008 studiował biomedycynę. Od 2002 roku udało mu się przeprowadzić kilka warsztatów filmu dokumentalnego oraz kursów montażu wideo. W tym czasie pracował także jako montażysta, producent i asystent reżysera dla Suka! Productions.

Kongo w czterech aktach,
Kraj: Demokratyczna Republika Konga we współpracy z Republiką Południowej Afryki
Czas: 72 minuty

Film będzie pokazany na tegorocznym 8. Planete Doc Festival w Warszawie.

 Dokument bez tytułu