Dni chwały pół wieku po wielkiej wojnie

afryka.org Kultura Film Dni chwały pół wieku po wielkiej wojnie

Film, który zmienił bieg historii… czytamy na oficjalnej stronie „Dni chwały". Czy tak rzeczywiście się stało? Dlaczego losy czterech Algierczyków w armii francuskiej, walczących na froncie drugiej wojny światowej doprowadziły do zrównania wysokości świadczeń emerytalnych kombatantów z Afryki i Azji walczących pod sztandarem trójkolorowych z ich towarzyszami broni francuskiego pochodzenia?

Na to pytanie odpowiemy sobie idąc na film. W kinowej sali spotkamy czterech Algierczyków, z którymi przeniesiemy się do 1943 roku, kiedy zostają francuskimi żołnierzami. Wolni Francuzi De Gaulle'a potrzebowali armii. W okupowanej Francji z udziałem kolaboracyjnego Vichy nie było szansy na przeprowadzenie takiego zaciągu. Dlatego francuscy dowódcy sięgnęli po afrykańskich rekrutów.

Said, Abdelkader, Messaoud i Yassir nigdy wcześniej nie byli we Francji. Teraz mieli walczyć w jej armii. Razem z innymi 130 tysiącami żołnierzy powołanych we francuskich koloniach wyzwalali kraj, który nie był ich ojczyzną. I nie oznaczało to, że nie wykażą się bohaterstwem i odwagą.

„Dni chwały" to przykład filmu, który zmienił los tysięcy ludzi. Po jego premierze prezydent Jacques Chirac zdecydował o uznaniu, po latach oczekiwania, weteranów Armii Afrykańskiej, nazywanej później 1 Armią Francuską, za równych ich francuskich kolegom. Dotychczas otrzymywali niższe niż ich koledzy emerytury. Od kraju, który na sztandarach wypisywał „Wolność, Równość, Braterstwo".

Tak naprawdę „Dni chwały" występują też w roli adwokata imigrantów z Afryki Północnej. Pokazują Francuzom – Zobaczcie zawdzięczacie wolność również naszym ojcom.

Film na pewno warto zobaczyć. Chociaż należy pamiętać, że powstał też inny obraz. O Senegalczykach w Ardenach . Walczących w obronie Francji w 1940 roku. Ale to już inna historia.
 
(ps)

Indigenes (Dni chwały), Reżyseria: Rachid Bouchareb; Scenariusz: Rachid Bouchareb, Oliver Lorelle; Zdjęcia: Patrick Blossier; Muzyka: Armand Amar, Khaled, Wystepują: Jamel Debbouze, Samy Naceri, Roschdy Zem, Sami Bouajila, Bernard Blancan; 128', Algieria/Maroko/Francja/Belgia 2006.

Strona filmu „Dni chwały"

 Dokument bez tytułu