Caton-Jones reżyser filmu o Ruandzie

afryka.org Kultura Film Caton-Jones reżyser filmu o Ruandzie

Michael Caton-Jones urodził się w Szkocji. Uczęszczał do brytyjskiej National Film and Television School i po raz pierwszy odniósł sukces w przemyśle filmowym w 1989 kontrowersyjną fabułą "Skandal" z Joanne Halley, Bridget Fondą, Johnem Hurtem i Sir Ianem McKellenem.

Film oparty został na historii głośnego w 1960 roku, w Wielkiej Brytanii skandalu Profumo, kiedy to związek ministra z prostytutką wstrząsnął brytyjską polityką i opinią publiczną, a także wzbudził zainteresowanie całego świata. Film Caton-Jonesa odniósł sukces wśród publiczności na całym świecie.

Skandal rozpoczął serię uznanych przez krytykę filmów – wśród nich Rob Roy, Ślicznotka z Memphis, Doktor Hollywood, Chłopięcy świat z udziałem Roberta de Niro i debiutującego Leonardo di Caprio oraz Dochodzenie z udziałem Roberta de Niro i France McDormand.

Caton-Jones ukończył niedawno prace nad Shooting Dogs, w całości nakręconym w Ruandzie. Film Shooting Dogs z udziałem Johna Hurta i Hugh Dancy'ego jest oparty na prawdziwej historii katolickiego księdza i młodego angielskiego nauczyciela – idealisty, uwikłanych w tragedię ludobójstwa w Ruandzie w 1994. Zdjęcia realizowane były w tej samej szkole, w której miejsce miały tragiczne wydarzenia. Również część obsady oraz obsługi planu zdjęciowego składała się z Ruandyjczyków, którzy przeżyli masakrę.

WYBRANA FILMOGRAFIA

2006: Nagi instynkt 2 (Basic Instinct 2)
2005: Shooting Dogs
2002: Dochodzenie (City by the Sea)
1998-1999: Trinity
1997: Szakal (Jackal, The)
1995: Rob Roy
1993: Chłopięcy świat (This Boy's Life)
1991: Doktor Hollywood (Doc Hollywood)
1990: Ślicznotka z Memphis (Memphis Belle)
1989: Skandal (Scandal)
1988: Lucky Sunil
1987: Brond

(vivarto)

 Dokument bez tytułu