Ajax – beat-poeci z RPA

afryka.org Kultura Muzyka Ajax – beat-poeci z RPA

Republika Południowej Afryki to prawdziwy tygiel kulturowy, łączący w sobie Afrykę, Europę, doprawiony szczyptą Azji. Piorunująca siła tej wybuchowej mieszanki najpełniej ujawnia się w muzyce, która łączy brzmienia Czarnego Kontynentu ze współczesnymi klubowymi i elektronicznymi trendami europejskimi.

Ajax to beat-poetycki projekt Jaco van der Merwe od lat związanego z alternatywną sceną johannesburską. Dumny mieszkaniec RPA o duszy poety pełnymi garściami czerpie inspiracje z hip-hopu oraz afrykańskiej tradycji oratorskiej. Do beat poezji popchnęła go fascynacja twórczością Lesego Rampokolenga. Niezwykły i nowatorski projekt Ajax to wynik współpracy z renomowanym i rozchwytywanym breakbeatowcem i producentem, Yesterdays Pupil, oraz parą utalentowanych muzyków z townshipów – rapperem z Zimbabwe Danielem Sibalo i 17-letnią wokalistką Shangaan Nomcebo „Neverlicious” Ndlovu stworzył niezwykły i nowatorsi projekt Ajax.

Kariera muzyczna Jaco van der Merwe rozpoczęła się na długo przed powstaniem Ajaxu. Od 1995 do 2005 roku śpiewał w nu-metalowej kapeli silt. W międzyczasie nawiązał również współpracę z Johannesburg Music Initiative Orchestra (zmodernizowana Filharmonia w Johanesburgu) w ramach projektu południowofrykańskiej telewizji publicznej Word on Music. W ciągu trzech lat (2002 – 2005) ponad 100 razy wystąpił w SABC, Wits Linder Auditorium, Royal Swazi Sun, a nawet w Urzędzie Miasta Johanesburga.

Debiutancka płyta formacji Varying degrees of flipping hell (Chrisus Records) wydana w 2005 roku to 20 kawałków, które łączą w sobie elementy melorecytacji, rapu, ballad gitarowych oraz sporej dawki eksperymentalnej elektroniki. Choć sama płyta nie zagościła na stałe na południowoafrykańskich listach przebojów, Ajax zebrał wiele entuzjastycznych recenzji oraz zgromadził wierną publiczność. Legenda muzyki południowoafrykańskiej, Koos Kombuis, nazwał płytę produktem światowej klasy, zachwycając się inteligentnymi słowami, świetnym głosem oraz wyśmienitą jakością produkcji, o niebo lepszej od Eminema.

Obecnie Ajax pracuje nad swoim drugim albumem, który ma się ukazać jeszcze w tym roku (roboczy tytuł płyty to: The Otherness (and what it meant) czyli Inność i jej znaczenie). Do pracy nad płytą zostali zaproszeni czołowi przedstawiciele johanesburskiej sceny niezależnej, m.in. zambijski raper Zubz, jazzmani z Khalil, a także Spitizen, jana czy Jacob Israel.

Najnowszy singiel formacji AJAX, Mzansi fo sho, opowiada o tym, jak burzliwa może być miłość do własnego kraju (RPA). W wolnym tłumaczeniu oznacza Południowoafrykańczyk na całego. Utwór to społeczny komentarz dotykający kwestii alkoholizmu, bezkrytycznej pogoni za pieniędzmi, rasizmu, biedy i bezczynności. Jednocześnie nie jest pozbawiony wiary w ludzi, miłości ponad podziałami, przebaczenia i odbudowania zaufania wśród mieszkańców RPA. Wyrazem zaangażowania w odbudowywanie dialogu jest wykonanie singla w trzech językach: angielskim, shangaan oraz shona.

Aby zrozumieć wielowymiarowość Ajaxu, warto rzucić okiem na muzyczne inspiracje projektu: Saul Williams, Blindside, Odd Thomas, Björk, Underoath, Sintax the Terrific, the Listener, Lesego Rampokoleng, Deepspace 5, Marlowe, incubus, Billy Corgan, mars ill, jana, Jacob Israel, Spitizen, SHU, subseven, black star, Dead Poetic, Staple, 5 star society, ATFN, sufjan stevens.

AfryKamera

 Dokument bez tytułu