Afrykańskie upały we Włoszech. Temperatura sięgnie 40 stopni

afryka.org Bez kategorii Afrykańskie upały we Włoszech. Temperatura sięgnie 40 stopni

Afrykańskie upały panują w środkowych i południowych Włoszech. Przyniósł je bardzo gorący wiatr sirocco wraz z piaskiem z Sahary. Temperatura w najbliższych dniach ma sięgać 40 stopni Celsjusza.

Po wyjątkowo zimnej i długiej wiośnie z dnia na dzień nastały we Włoszech upały, które od razu postawiły w stan alarmu wszystkie służby miejskie wraz z Obroną Cywilną. Przygotowano dodatkowe miejsca w szpitalach, a także zapasy wody pitnej, która będzie rozdawana na ulicach. Silny gorący wiatr bardzo zwiększa ryzyko pożarów. Pierwsze tego lata wybuchły wczoraj na Sycylii, gdzie spłonęło kilkaset hektarów zarośli.

Meteorolodzy ostrzegają, że temperatura z każdym dniem będzie rosnąć, a sytuacja w wielkich miastach, zwłaszcza w Rzymie, będzie trudna do zniesienia. Media apelują, by jeśli nie ma takiej potrzeby nie wychodzić z domu w godzinach od 10 do 18. Piasek znad Sahary W Wiecznym Mieście setki turystów z całego świata stoją w straszliwym skwarze w kolejce na wielką wystawę dzieł Caravaggia w Kwirynale. Wszyscy chcą zdążyć przed jej zamknięciem w niedzielę. Jedynym pocieszeniem jest to, że przy tak wysokich temperaturach saharyjski piasek stworzył rodzaj filtru, który ogranicza nieco promieniowanie słoneczne. Powoduje to zaś wrażenie lekkiego zachmurzenia.

 Dokument bez tytułu