Afrykański kanał filmowy

afryka.org Kultura Film Afrykański kanał filmowy

Coraz więcej Polaków wyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Polska diaspora staje się jedną z największych społeczności na Wyspach. Wśród tych, którzy wyjechali, są też na pewno ci, interesujący się Afryką. Może ich zainteresować informacja, że od niedawna, właśnie w Wielkiej Brytanii działa specjalny kanał telewizyjny poświęcony afrykańskim filmom – African Movie Channel (AMC).

AMC jest dostępny całą dobę. W swojej ofercie programowej koncentruje się na filmach nigeryjskich. Jednak Nollywood, trzeci co do wielkości producent filmowy na świecie po amerykańskim Hollywood i indyjskim Bollywood, to nie jedyny „dostawca” afrykańskiego kanału filmowego. Poza obrazami z Nigerii, można w nim obejrzeć produkcje z innych krajów Afryki.

Powstanie AMC miało związek z rosnącym zapotrzebowaniem na afrykańskie filmy w Wielkiej Brytanii. Afrykańczycy stanowią poważny odsetek imigrantów, którzy docierają do tego kraju. To przede wszystkim z myślą o nich uruchomiono ten kanał.

AMC jest pierwszym afrykańskim kanałem filmowym, który nadaje poza Afryką. Działa w formacie cyfrowym. Filmy oferowane przez AMC są dostępne na żądanie. Widzowie mają w czym wybierać. W jego ofercie znajdują się już setki filmów.

Oprócz nowości AMC oferuje też klasyki afrykańskiej kinematografii. Zaletą kanału jest jego szeroka dostępność i to, że widz może wybierać film i czas, w którym będzie go oglądać. Za niecałe 10 funtów brytyjskich (GBP) można mieć nieograniczony dostęp do 20 filmów miesięcznie. Za jeden film na 72 godziny płaci się 1,5 GBP.

Twórcy AMC twierdzą, że ich kanał to doskonała alternatywa dla wypożyczalni filmów na VCD, które z reguły są niskiej jakości. Teraz każdy kto ma telewizor lub komputer może oglądać w Wielkiej Brytanii najnowsze przeboje filmowe z Nigerii. I nie tylko z Nigerii.

(lumi)

Więcej na stronie AMC

 Dokument bez tytułu