Achebe laureatem nagrody Bookera

afryka.org Kultura Książki Achebe laureatem nagrody Bookera

Nigeryjczyk Chinua Achebe, określany mianem ojca współczesnej literatury afrykańskiej, otrzymał nagrodę Bookera. To już druga nagroda dla nigeryjskich pisarzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Wcześniej Orange Prize, przyznawana dla najlepszych pisarek, powędrowała do Chimamanda Ngozi Adichie.

Achebe ma obecnie 76 lat. Pomimo częściowego paraliżu ciała prowadzi wykłady na całym świecie. Jest wzorem dla wielu afrykańskich pisarzy, w tym dla Adichie.

O Achebe usłyszeliśmy po raz pierwszy w 1958 roku, kiedy wyszła jego pierwsza powieść „Things Fall Apart”. Sprzedała się ona w 10 milionach egzemplarzy. Kolejna głośna powieść „Anthills of the Savannah” ukazała się 30 lat później.

W swoim pisaniu Achebe koncentruje się na afrykańskiej polityce i na obrazie Afryki w oczach Zachodu. Sam miał krótka przygodę z polityką, będąc dyplomatą separatystycznego państwa Biafra.

Nagroda Bookera jest przyznawana co dwa lata. Poprzednim jej laureatem był Albańczyk Ismail Kadare. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 28 czerwca br. w Oksfordzie.

(ps)

 Dokument bez tytułu