Szczęśliwy Dube

afryka.org Kultura Muzyka Szczęśliwy Dube

Zginął w czwartek, 18 października, w południowoafrykańskim Rosettenville. Zastrzelony przy swoim samochodzie, którym wiózł własne dzieci. Lucky Dube, gwiazdor reggae, który już za życia stał się legendą.

Lucky Philip Dube urodził się 3 sierpnia 1964 roku w Ermelo, RPA. Jego matka Sarah starała się już bardzo długo o dziecko, dlatego, kiedy urodził się syn, nazwała go Lucky. Dube wychowywał się w ubogiej rodzinie, w trudnych czasach apartheidu. Ojciec przyszłego gwiazdora, opuścił żonę jeszcze przed narodzeniem dziecka. Ponieważ ona sama musiała utrzymywać dzieci, wyjechała za chlebem, zostawiając Lucky'ego i jego rodzeństwo pod opieką ich babci.

Ponieważ ojciec mieszkał oddzielnie, Dube nie miał z nim kontaktu, kiedy był małym chłopcem. Potem dowiedział się o problemie alkoholowym ojca. Według Lucky'ego miało to wpływ na jego decyzję o abstynencji. Stąd tylko raz w życiu był pijany, jeszcze jako dorastający chłopak. Od tamtej chwili przysiągł, że nie będzie pił alkoholu ani palił papierosów i nie sięgnie po narkotyki.
Dube nie miał łatwego dzieciństwa. Jako mały chłopiec pracował jako ogrodnik i nie poszedł do szkoły tak jak jego rówieśnicy. W szkolnej ławie zasiadł dopiero później. Wtedy też rozpoczął swoją przygodę z muzyką, wstępując do chóru.

Kiedy Lucky zaczął występować, zyskał ogromną popularność w szkole, nie tylko wśród uczniów, ale i nauczycieli. To w jej murach miał odnaleźć, jak sam pisze, „bezpieczny raj swojego życia”.

Swoją karierę rozpoczął w 1982 roku, śpiewając mbaqanga, styl muzyczny popularny w RPA, w którym zaznaczył się silny wpływ zuluskiej tradycji. Po pięciu albumach postanowił dokonać zmiany w swoim repertuarze. Wybrał reggae.

W krótkim czasie stał się bożyszczem południowoafrykańskiej widowni. W sumie nagrał 22 płyty, śpiewając po angielsku, w afrikaans i zulu. Jego sława wykroczyła daleko poza granice RPA. Stał się ambasadorem swojej ojczyzny.

Większość swoich hitów stworzył wspólnie ze swoim najlepszym przyjacielem i dźwiękowcem, Dave'm Segalem. Wśród nich znalazły się „Prisoner”, „Slave”, „Victims”, „Together As One” i „Respect”.

Wszyscy współpracownicy wspominają Lucky'ego jako człowieka wielkiego formatu. Nie był zainteresowany wyłącznie pieniędzmi. Chciał przede wszystkim tworzyć dobrą muzykę.
W feralny czwartek, trójka przestępców przerwała karierę Dube'a. Lucky osierocił siedmioro dzieci – Bongi, Nonkululeko, Thokozani, Laura, Siyanda, Philani i Melokuhle. Dwójka z nich była świadkami śmierci ojca.

(kofi)

 Dokument bez tytułu