“Kamienie przodków”

afryka.org Kultura Książki „Kamienie przodków”

„Kamienie przodków” to wspaniała saga ukazująca XX-wieczną Afrykę. Powieść mieni się od barw, zapachów i dźwięków. Jest jak ogromny różnokolorowy patchwork, utkany z cierpienia i radości, ze zdrady i namiętności, z okrucieństwa i dobroci. Dla czytelnika to okazja do zagłębienia się
w dzieje kontynentu o odmiennej kulturze i obyczajach, lecz – jak możemy się przekonać –
o bardzo podobnym systemie wartości.

Plantacja kawy w Rofathane należy do Ciebie. Ciągle jest. Po otrzymaniu tego listu Abie wyjeżdża z Londynu do Afryki, by przejąć posiadłość swojego zmarłego dziadka. Na miejscu spotyka jego cztery córki: Mariamę, Hawę, Serah i Asanę.

Sędziwe już ciotki raczą ją fascynującymi i szczerymi opowieściami o swoich losach, nie pomijając bolesnych wydarzeń i wstydliwych tajemnic. Dzięki nim Abie odbywa sentymentalną podróż w zdawałoby się bezpowrotnie utracony świat dzieciństwa.

Prasa o "Kamieniach przodków":

Autorka zanurza się w małą afrykańską społeczność, otwiera ją dla czytelnika, zagląda głęboko w serca i wsłuchuje się w myśli stworzonych przez siebie kobiet.
„The Guardian”

Forna napisała książkę, którą niełatwo wyrzucić z pamięci. To świeża i intrygująca powieść o Afryce, tyranii i wygnaniu. To również znakomicie odmalowany pejzaż dzieciństwa, triumf życia pomimo przeciwności losu.
Christopher Hope, „The Independent”

Opowiadanie historii przychodzi Fornie tak lekko jak oddychanie.
„The Times”

O Autorce:

Aminatta Forna(ur. 1964), pisarka, dziennikarka, producentka programów telewizyjnych
dla BBC. Współpracuje m.in. z „Sunday Times”, „The Independent”, „The Observer”, „Evening Standard”. Debiutowała powieścią "The Devil that Danced on the Water" (2002), nominowaną w 2003 roku do prestiżowej Samuel Johnson Prize. Mieszka na przemian w Wielkiej Brytanii i Sierra Leone. W 2002 roku nakręciła serię filmów dokumentalnych "Africa Unmasked". "Książka Kamienie" przodków (2006), zainspirowana tamtymi doświadczeniami, jest tłumaczona m.in. na francuski, włoski, hiszpański, niderlandzki, portugalski i koreański.

wab

 Dokument bez tytułu