Skrzyżowanie Kultur po raz piąty

afryka.org Polecamy Skrzyżowanie Kultur po raz piąty

W dniach 13-19 września 2009 r. pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie po raz kolejny stanie miasteczko Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur, jednej z największych w Polsce i w naszej części Europy imprez poświęconych muzyce i kulturze świata. Piąta edycja wydarzenia zainicjowanego przez władze miasta, a organizowanego od początku przez Stołeczną Estradę, to kolejny, ważny etap jego ewolucji i czas wyznaczania nowych kierunków. To także mały jubileusz sprzyjający podsumowaniom.

– W ciągu czterech lat swojego istnienia Festiwal trwale zaistniał na kulturalnej mapie Warszawy, zbudował swój charakter i prestiż, a także stworzył własny, wierny krąg odbiorców. W jego ramach swoją twórczość zaprezentowało dotychczas ponad 100 artystów indywidualnych i grup z ponad 40 krajów – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Od początku głównym założeniem i misją Festiwalu jest otwieranie Warszawiaków i gości Stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata, przede wszystkim tych muzycznych. Festiwal chce być taki, jaka jest sama Warszawa i cały współczesny świat: coraz bardziej otwarty i wrażliwy na kulturową i artystyczną różnorodność, jeszcze ciekawszy innych i jeszcze ciekawszy dla innych. Chce być wydarzeniem, które nieustannie się rozwija i poszukuje.

Dla jego organizatorów tegoroczna edycja to bardzo ważny moment w tych poszukiwaniach. – W tym roku, a także w przyszłości będziemy prezentować publiczności przede wszystkim wydarzenia z zakresu world music. Stworzymy przestrzeń, w której muzyczne tradycje różnych stron świata nie tylko ze sobą współistnieją, ale także spotykają współczesność – mówi Marek Garztecki, nowy przewodniczący Rady Programowej Festiwalu. – Dzięki temu Festiwal na pewno zachowa swoją dotychczasową publiczność, przywiązaną często do tego, co w obszarze muzyki świata korzenne, ale otworzy się też na publiczność nową, ciekawą najnowszych trendów na tej scenie – dodaje.

Szczególną intencją organizatorów Festiwalu jest, by stał się on inicjatorem nowych, niepowtarzalnych projektów muzycznych na scenie world music, które współtworzyliby muzycy polscy i zagraniczni. – Tego typu projekty z pewnością staną się wyjątkową wartością Festiwalu i samej Warszawy, ich towarem eksportowym i kulturalną wizytówką na świecie. Na pewno ożywią też polskie środowiska i rynek muzyki world – komentuje nowe plany artystyczne organizatorów Festiwalu Marek Garztecki.

W kalendarium wrześniowych wydarzeń w 2009 roku nie zabraknie charakterystycznych do tej pory dla Festiwalu warsztatów, które przybiorą formę festiwalowej Akademii Muzycznej prowadzonej przez światowej klasy mistrzów. Tak jak przed rokiem, organizatorzy przygotują również specjalny program dla dzieci. Widzowie będą mogli także obejrzeć w namiocie festiwalowym wystawę fotograficzną w formie stałej ekspozycji.

– Jesteśmy przekonani, że w tym roku proponujemy publiczności naprawdę wyjątkowy program, który jest świetną kontynuacją naszych dotychczasowych działań, a równocześnie odważnym spojrzeniem w przyszłość. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości Warszawy na naszą wielokulturową fiestę w połowie września – podsumowuje Andrzej Matusiak.

FWSK

 Dokument bez tytułu