Odpowiedzialna moda zawita do Polski

afryka.org Polecamy Odpowiedzialna moda zawita do Polski

Właściciel i menadżer fabryki odzieżowej na Mauritiusie, oraz menadżerka firmy odzieżowej Van Markoviec to goście którzy, na zaproszenie PZS, przyjadą w październiku do Polski i zdradzą studentom Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru oraz uczestnikom Fashion Week Poland tajniki prowadzenia odpowiedzialnego przedsiębiorstwa odzieżowego.

Temat odpowiedzialnej mody nabiera w Polsce na znaczeniu. Widać to nie tylko w mediach, w których z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej artykułów dotyczących tego tematu. Świadczy o tym też fakt, że Fashion Week Poland postanowił włączyć go w obchody największego święta mody w Polsce! Polacy zauważają, że sytuacja (głównie społeczna) w przemyśle odzieżowym jest tragiczna. Informacje na temat alternatywnego, odpowiedzialnego, podejścia do tematu produkcji odzieży są wciąż mało dostępne. Z przeprowadzonych przez nas ostatnio badań wynika jednak, że aż 40% Polek i Polaków chciałoby wiedzieć więcej na temat społecznie i środowiskowo odpowiedzialnej mody. O tym, że ubrania można produkować z poszanowaniem człowieka i środowiska opowiedzą nasi goście:

Gabriel Kamudu – właściciel Craft Aid, fabryki odzieżowej na Mauritiusie. Craft Aid to jeden z bardziej profesjonalnych dostawców odzieży z krajów rozwijających się, który spełnia bardzo wysokie standardy etyczne. Fabryka jest certyfikowana Global Organic Textille Standard, posiada certyfikat Fairtrade i należy do Światowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu.

Visvaraj Maghoo – menadżer produkcji w Craft Aid, uprzednio pracował w konwencjonalnej fabryce, gdzie łamanie praw pracowniczych było na porządku dziennym. Nie mogąc znieść warunków pracy i sposobu traktowania pracowników odszedł ze swojego poprzedniego miejsca zatrudnienia i, jak twierdzi, nigdy nie wróciłby do branży tekstylno-odzieżowej gdyby nie Craft Aid.

Zuzia Andziak – menadżerka Van Markoviec. Firma założona została przez dwie Łodzianki: Kasię i Zuzię. Ich marzeniem było produkowanie i sprzedaż ekologicznej odzieży najwyższej jakości. By je zrealizować wyjechały do Holandii. Kolekcje zaprojektowane przez Van Markoviec uszyte są z ekologicznej, uprawianej bez pestycydów bawełny. Firma wykorzystuje też eukaliptus i bambus. Do produkcji guzików i innych dodatków używa bezniklowego metalu i materiałów z recyklingu, a do barwienia tkanin – naturalnych pigmentów. Ich wyprowadzka nie oznaczała jednak zerwania relacji z Polską. To stąd sprowadzają len. Dodatkowo szycie zlecają łódzkim firmom. Ubrania marki Van Markoviec trafiły na wybiegi w Paryżu, Berlinie, Danii, Holandii i Chinach, a niedługo będą sprzedawane także w Dubaju. Realizacje Van Markoviec mają swój styl, stroje są bardzo kobiece i zachwycające, każdy z nich stanowi swoiste dzieło sztuki.

Wraz z naszymi gośćmi udamy się do Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru, gdzie podczas spotkania ze studentami i wykładowcami będziemy się dzielić swoją wiedzą z zakresu prowadzenia odpowiedzialnego przedsiębiorstwa tekstylno-odzieżowego.

Miejsce seminarium: Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru
ul. Świeradowska 43, Warszawa
Data: 11.10.2010, godz.16.00 – 18.00
Jeśli chcecie wziąć udział w tym seminarium prosimy oi kontakt z Zuzanną Zajczenko zuzanna@zielonasiec.pl

Naszych gości zaprosimy także do Łodzi na FashionPhilosophy Fashion Week Poland, gdzie podczas seminarium w Białej Fabryce spotkają się projektanci, przedstawiciele branży modowej, dziennikarze oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Miejsce seminarium: Biała Fabryka Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282, 93 – 034 Łódź
Data: 12.10.2010, godz.14.00 – 16.00
Ilość miejsc ograniczona!
Jeśli chcecie wziąć udział w tym seminarium prosimy o bezpośredni
kontakt z organizatorem: Adam Maląg: adam.m@fashionweek.pl

W ramach obu spotkań odbędzie się wykład Polskiej Zielonej Sieci na temat wpływu projektantów na poprawę warunków środowiskowych i społecznych w przemyśle tekstylno-odzieżowym oraz dyskusja z udziałem naszych gości! Liczymy na zagorzałą dyskusje!

Zuza, PZS

 Dokument bez tytułu