Noc Żywych Bębnów

afryka.org Polecamy Noc Żywych Bębnów

28 czerwca, w sobotę, zapraszamy do klubu Dekompresja w Łodzi na wyjątkowy koncert: „Noc Żywych Bębnów” – święto muzyki perkusyjnej z Afryki Zachodniej. Okazją do wydarzenia są 5. urodziny City Bum Bum, jedynej w Polsce profesjonalnej szkoły perkusji zachodnioafrykańskiej.

Tego wieczoru na jednej scenie zagra czołówka polskiej muzyki afroperkusyjnej, a koncert uświetni reaktywowany specjalnie na tę okazję zespół Ich Trole. W koncercie wezmą udział wszyscy uczestnicy warsztatów i grupa koncertowa City Bum Bum oraz zaproszone zespoły: Ich Trole , Foliba, Nassara, Konoba; po koncercie zagra w roli didżeja Mamadou Diouf z Senegalu.
Noc Żywych Bębnów to jedyna taka impreza w kraju, która przyciąga wierną widownię swoim klimatem i unikatowym charakterem. Poprzednie edycje urodzin City Bum Bum, ściągające ponad półtysieczną widownię bawiącą się do rana przy muzyce afrykańskich bębnów, okazały się ewenementem w klubowych warunkach Łodzi i potwierdziły wyjątkową markę imprezy.

W tym roku zapowiada się równie gorące wydarzenie przynoszące muzykę i taniec Afryki Zachodniej do centrum Polski. Celem Nocy Żywych Bębnów jest z jednej strony prezentacja profesjonalnych zespołów inspirujących się tradycyjną muzyką perkusyjną z Afryki Zachodniej, a z drugiej – ukazanie fenomenu bębnów w szerszym kontekście społecznym. Tej nocy wystąpią na scenie ludzie z zupełnie różnych światów, których połączyła wspólna pasja grania na afrykańskich bębnach.

Koncert otworzy występ wszystkich grup warsztatowych City Bum Bum. Na bębnach djembe i doundoun zagrają osoby dorosłe i małe dzieci; ci, którzy grali już wiele koncertów oraz ci, dla których będzie to sceniczny debiut. To absolutnie szczery i autentyczny przekaz, który udowadnia, że nie tylko każdy może wypowiadać się w muzyce, ale też może zagrać prawdziwy koncert dla dużej publiczności.

Następnie koncert poprowadzi brzesko-wrocławski zespół Foliba. Grupa została utworzona w 2005 roku przez Łukasza Dembińskiego. Muzyka, którą wykonuje są tradycyjne rytmy pochodzące z Afryki Zachodniej zawierające bogate aranżacje muzyczne wykonywane na instrumentach takich jak: djembe, doundoun oraz djabara, które w połączeniu z tańcem afrykańskim, kolorowymi strojami, emanują niesamowitą energią i radością wynikającą z tworzenia muzyki.

Zespół Nassara to działająca od 2002 roku formacja perkusyjna założona z inicjatywy Zbigniewa Pawłowskiego „Lolka”, który swoją artystyczną podróż rozpoczynał u boku prekursorów sceny bębnowej w Polsce: Witka Golca z grupą Papadram oraz Jerzego „Słomy” Słomińskiego. Grupa przechodziła liczne metamorfozy składu i niezmiennie rozwijała swój styl, a jej bogate doświadczenia artystyczne w kraju i za granicą uczyniły z Nassary jedną z najprężniejszych formacji bębniarskich w Polsce. Koncerty zespołu to zawsze wyjątkowe widowiska i nie inaczej będzie w Łodzi – zobaczymy wyjątkowy urodzinowy show.

Grupa City Bum Bum będąca wizytówką szkoły ewoluowała na przestrzeni ostatnich lat od projektu pedagogiczno-warsztatowego do profesjonalnego zespołu. Obecnie zespół specjalizuje się w tradycyjnych wioskowych rytmach Malinke, które przeplatają się z baletowymi aranżacjami rytmów Baga i Susu. Muzyce perkusyjnej (djembe, doundouny, djabara, balafon, krin, itd.) towarzyszą żywiołowe śpiew i taniec, zawsze entuzjastycznie odbieranie przez publiczność.

Zespół Konoba to międzynarodowa grupa skupiająca muzyków od wielu lat zajmujących się muzyką afrykańską, głównie muzyką Afryki Zachodniej (Mali, Gwinea, Senegal, Burkina Faso), ale znanych też z innych projektów polskiej sceny muzycznej. Konoba to muzyka perkusyjna i taniec, ale nie tylko – to także instrumenty strunowe i śpiew. Zespół wykonuje tradycyjne rytmy w nowych aranżacjach. Konoba to także piękna strona wizualna – taniec, oryginalne choreografie, wspaniałe stroje, egzotyczne instrumenty. Konoba zabiera słuchaczy w muzyczną podróż na najwyższym poziomie.

Wyjątkowym akcentem 5. urodzin City Bum Bum – nie związanym ściśle z muzyką afrykańską, lecz wystarczająco znaczącym – będzie występ reaktywowanego specjalnie na tę okazję zespołu Ich Trole. Powstała przed pięcioma laty grupa zaczęła wykonywać oryginalną mieszankę folku (skandynawskiego, irlandzkiego, polskiego), rocka i reggae na bazie afrykańskich rytmów i transowych melodii liry korbowej, co przyniosło jej niemały rozgłos i liczne nagrody (m.in. na festiwalach Nowa Tradycja, Olecko, Jarocin). Po roku działalności grupa przestała istnieć. Zespół Ich Trole zagra podczas Nocy Żywych Bębnów po raz pierwszy od czterech lat.

Po części koncertowej w roli didżeja wystąpi Mamadou Diouf, Afryka.org.

Wojtek Pęczek

Kiedy? 28 czerwca, g. 20. Gdzie? Łódź, Klub Dekompresja, ul. Limanowskiego 200. Wstęp? Bilety – w dniu koncertu 15 zl, w przedsprzedaży 12 zł.

 Dokument bez tytułu