Namory Keita w Polsce

afryka.org Polecamy Namory Keita w Polsce

W piątek 10 października o godz. 20 zapraszamy do łódzkiego klubu Zapiecek (Piotrkowska 43) na wyjątkowy koncert! Znana łódzka ekipa City Bum Bum specjalizująca się w muzyce perkusyjnej, tańcu i śpiewie rodem z wiosek ludu Malinke z Afryki Zachodniej, wystąpi na jednej scenie z mistrzem młodej generacji tradycyjnej muzyki, Namory Keita z Gwinei.

To pierwsza wizyta Namory Keita w Polsce, a jednocześnie – pierwsza taka w ogóle wizyta djembefola Malinke w naszym kraju! Namory urodził się w wiosce Sangbarala w regionie Hamanah (Górna Gwinea), rozsławionej tańcami dunumbe (tzw. tańcami silnych mężczyzn) oraz nazwiskiem pochodzącego z tamtych stron Famoudou Konate, jednego z największych żyjących mistrzów muzyki djembe. Namory od najmłodszych lat inicjowany był w kulturę i muzykę Malinke pod okiem Famoudou Konate oraz swoich najbliższych kuzynów – Solo Keita i Nansedy Keita. Zaczynał od akompaniowania na bębnach basowych podczas wioskowych festiwali i obrzędów, a kiedy jego starsi bracia stali się znanymi w świecie muzykami i opuścili rodzinną wioskę, Namory został pierwszym djembefola Sangbarala. Poza aktywnym uczestnictwem w festiwalach wioskowych (m.in. w Sangbarala, Sanankoro, Koumana, Baro, Babila, Bendo i w wielu innych miejscach), Namory brał również udział w przygotowaniach do dwóch tras koncertowych zespołu Famoudou Konate – Hamana Foli Kan (Simbaya, Conakry), a jako muzyk sesyjny wystąpił na dwóch albumach Billy „Nankouma” Konate; jest niekwestionowanym autorytetem w zakresie wioskowych rytmów, a zarazem kontynuatorem tradycji Malinke.

To, co czyni Namory wyjątkowym jest przede wszystkim jego niezwykła osobowość i kontekst, w jakim poświęcił się muzyce. Namory ukończył szkołę wyżsżą w Kouroussa, ma bardzo szerokie horyzonty, ale dopiero widząc, jak przyjaciele ze szkoły podejmują pracę w kopalni, aby związać koniec z końcem, zdecydował się skupić wyłącznie na muzyce. Namory jest znakomitym nauczycielem, którego nazwisko powoli staje się znane w Ameryce i w Europie.

Namory zagra koncert i poprowadzi warsztaty. Koncert odbędzie się 10 października w łódzkim klubie Zapiecek przy ulicy Piotrkowskiej 43 (wstęp wolny). Z kolei udział w warsztatch będzie płatny (120,- PLN). Odbędą się one w dniach 11-12 października w Łódź City Bum Bum (ul. Wigury 21).

Sobota
11.00-14.00 – grupa zaawansowana
16.00-19.00 – grupa średniozaawansowana

Niedziela
11.00-14.00 – grupa zaawansowana
16.00-19.00 – grupa średniozaawansowana

Grupa średniozaawansowana przeznaczona jest dla osób znających podstawowy repertuar rytmów Malinke, które zaznajomione są dobrze z technikami gry na djembe (dźwięki, akompaniamenty i frazy solowe, echauffement, roullement) i w podstawowym wymiarze – grą na dundunach.

Grupa zaawansowana przeznaczona jest dla osób intensywnie uprawiających perkusyjną muzyką Malinke z bogatym doświadczeniem w jej wykonywaniu. Pragniemy, aby poziom zajęć był wysoki i zadowalający wszystkich biorących udział w warsztacie.

Program zajęć obejmować będzie wybrane rytmy z repertuaru tradycyjnej wioskowej muzyki Malinke z Górnej Gwinei wzbogacone o oryginalne aranżacje muzyków Sangbarala i innych wiosek. Razem z Namory jesteśmy otwarci co do ostatecznej koncepcji programu w zależności od preferencji uczestników (np. rytmy Dunumbe, festiwal uzdrowicieli Woima, festiwal kobiet Mamaya/Djagba lub inne).

Informacje i zapisy: djembe@citybumbum.pl

Afryka.org

 Dokument bez tytułu