Lura w Gdańsku

afryka.org Polecamy Lura w Gdańsku

Prezydent Miasta Gdańska zaprasza na Koncert Noworoczny im. Jana Heweliusza. Gwiazdą koncertu będzie Lura – charyzmatyczna wokalistka z Wysp Zielonego Przylądka.

Lura, (właśc. Maria de Lurdes Pina Assunção) – śpiewająca po portugalsku wokalistka pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka. Marzyła, aby tańczyć, ale jej muzyczne dokonania wyraźnie stawiają ją na pozycji następczyni największej afrykańskiej divy Cesarii Evory. Obie występowały wielokrotnie razem, a Cesaria uważa ją za najbardziej utalentowaną młodą artystkę.

Światowy rozgłos zdobyła Lura w 2004 roku po wydaniu albumu „Di Korpu Ku Alma” (Ciałem i duszą). Muzyka Lury łączy generacje – zdobyła sympatię zarówno młodszych jak i starszych słuchaczy. Potwierdzają to ostatnie dwa lata, wypełnione dziesiątkami koncertów, nowymi nagraniami i produkcją kolejnych wideoklipów.

Artystka ma na swoim koncie już 5 płyt. Na ostatniej, ubiegłorocznej płycie „M’bem di fora” (Przybywam z daleka) Lura prezentuje wszystko co najlepsze w muzyce Wysp Zielonego Przylądka – tradycyjny wyspiarski blues „coladera”, narodową muzyką mieszkańców Cape Verde „morna”, a także dynamiczny styl pochodzący z Santiago „batuku”.

Koncert odbędzie się 25 stycznia (niedziela) o godz. 18:30 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, ul. Ołowianka 1. Spotkanie Lury z fanami odbędzie się 25 stycznia (niedziela) w godz. 12:00 – 13:00 w Salonie Empik w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku – Wrzeszczu.

Marta Szadowiak

 Dokument bez tytułu