Główne obchody Dnia Afryki w Polsce już 25 maja! 5 lat projektu Afryka.org i “Afryki Inaczej”

afryka.org Polecamy Główne obchody Dnia Afryki w Polsce już 25 maja! 5 lat projektu Afryka.org i “Afryki Inaczej”

25 maja cały świat będzie obchodził Dzień Afryki. W Polsce główne obchody tego święta odbędą się tradycyjnie w Warszawie, na Skwerze Hoovera. W maju mija też 5 lat od momentu powstania pierwszego projektu internetowego poświęconego Afryce i Fundacji „Afryka Inaczej”.

W tym roku, w czasie specjalnego koncertu, zorganizowanego w Warszawie spotkają się afrykańscy i polscy artyści. Na scenie pojawi się zespół Habakuk, wspólnie ze swoimi przyjaciółmi z Afryki – wśród nich Pako Sarr i Mamadou Diouf, oraz Frenchy, Buba Kuyateh, Mohammed Mbow i Gaspard Conde – oraz Warszawy – legendarna już Kapela Czerniakowska. Będzie to wyjątkowe połączenie miejskiego polskiego folkloru, z muzyką reggae i klimatami afro. Jak co roku, organizatorzy zapewniają pozytywną atmosferę. I wielki finał. W ubiegłym roku było to wspólne wykonanie z członkami zespołu VOO VOO utworu „Nim stanie się tak”. W tym, będzie to utwór inspirowany „Warszawą da się lubić” oraz tegorocznym fundacyjnym przebojem, „Bo my, Polacy!”.

Na Skwerze Hoovera w Warszawie nie zabraknie też afrykańskiej diaspory. 25 maja jest bowiem nie tylko świętem kontynentu, ale także wszystkich tych, którzy mają afrykańskie korzenie. Swój udział zapowiedziały też afrykańskie placówki dyplomatyczne w Polsce. To bez wątpienia będzie największe święto Afryki w Polsce.

W pewnym sensie wszyscy pochodzimy z Afryki – przyznają zgodnie Diouf i Średziński. – Do tego wspólnego pochodzenia, nawiązywała Fundacja w swojej tegorocznej kampanii, w której znani Polacy, wśród nich Kopernik i Skłodowska-Curie, wystąpili w nowym wizerunku afro.  Z tym hasłem rozpoczynała doroczne obchody Dnia Afryki w 2009 roku, zapraszając do wielkiego konturu Afryki, przypadkowych przechodniów.

Fundacja „Afryka Inaczej” założona przez afrykańsko-polski duet, Mamadou Dioufa i Pawła Średzińskiego, wyrosła z projektu internetowego Afryka.org – serwis powstał dzięki bezinteresownej pomocy Mateusza Kasprzaka. Diouf, Senegalczyk z pochodzenia, który od ponad trzech dekad mieszka w Polsce, i Średziński, Polak, który przebywał w Afryce, postanowili zmienić sposób opisywania i postrzegania Afryki w Polsce, a jednocześnie zaktywizować afrykańską społeczność nad Odrą i Wisłą, tak, aby o Afryce, mogli mówić jej mieszkańcy.

Wciąż przeważa praktyka prezentowania Afryki wyłącznie przez osoby, które nie pochodzą z tego kontynentu. Tymczasem afrykańska społeczność w Polsce liczy już kilka tysięcy osób, i nadszedł czas, aby zaczęła mówić sama o sobie. Jednocześnie potrzebne było miejsce, przestrzeń, gdzie o Afryce będzie można mówić inaczej. Tak zrodził się portal Afryka.org, a następnie „Afryka Inaczej”.

Dotychczas Fundacji udało się zrealizować szereg projektów. Wśród nich były m.in. badania opinii publicznej w Polsce na temat postrzegania Afryki i jej mieszkańców, monitoring mediów pod kątem tego, jak piszą i mówią o Afryce, Komitet Rzecznikowski Afrykańskiej Społeczności w Polsce, projekt badawczy, który odsłonił nieznaną kartę dziejów Polski, dotyczącą obecności Afrykanów w dziejach naszego kraju. Ostatnie 5 lat, to również szereg imprez kulturalnych, festiwali, szkoleń, warsztatów, organizowanych przez „Afrykę Inaczej”. Wśród nich stałe miejsce zajmują główne obchody Dnia Afryki w Polsce, które Fundacja organizuje od 2009 roku.

Rezerwuj czas! 25.05, głowne obchody Dnia Afryki w Polsce, Skwer, ul. Krakowskie Przedmieście 60A, godz. 18.00, wstęp wolny.

Przeczytaj więcej, wejdź na www.afryka.org/afrykawwarszawie!

Zadanie realizowane dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.

Bądź z nami 25 maja!

 Dokument bez tytułu